rezultate microbiologie si citobacteriologie

03-12-2010
denisa24
Nu este medic/terapeut
denisa24
buna ziua! mi am facut analizele acum o saptamana iar rezultatul analizelor e acesta. as vrea sa stiu ce inseamna daca este grav sau nu si ce tratament ar trebui sa fac:
Microbiologie - x. bact. secretie uretrala, vaginala, col CULTURA IN CONDITII AEROBE: nu s-au dezvoltat colonii bacteriene la 48 ore
CULTURA FUNGI NEGATIV
Ag Ch. Trachomatis NEGATIV (0.021)
CO = 0.222
[ EIA - Trinity Biotech ] NEGATIV
Ag Mycoplasma+Ureeaplasma PREZENT UREAPLASMA UREALYTICUM 10 000 UFC/PROBA
Doxiciclina: SENSIBIL
Josamicina: SENSIBIL
Ofloxacin: SENSIBIL
Eritromicina: SENSIBIL
Tetraciclina: SENSIBIL
Ciprofloxacin: INTERMEDIAR
Azitromicina: SENSIBIL
Claritromicina: SENSIBIL
Pristinamicina: SENSIBIL

ABSENT MYCOPLASMA HOMINIS

[Mycoplasma IST 2] absent Cultura
iar la Citobacteriologie a iesit - Citodiagn. secretii vaginale FRECVENTE EPITELII SUPERFICIALE SI INTERMEDIARE.RARE PMN. FLORA POLIMORFA (BACILI GRAM POZITIV SI NEGATIV; FRECVENTI COCOBACILI GRAM NEGATIV).
ABSENTE LEVURI. ABSENT TRICHOMONAS VAGINALIS. as dori sa stiu daca este grav si daca dauneaza in cazul in care doresc sa raman insarcinata. Va multumesc!
4 comentarii
0
05-12-2010, ora 17:46
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu e nimic grav, ai o infectie vaginala cu microbi sensibili la o multime de antibiotice, dupa cum se vede.Toate acele medicamente in dreptul carora e scris sensibil " pot fi utilizate ca terapie. nu toate odata, doar unul dintre ele, care va decide medicul de familie/ ginecologul cand ii vei arata rezultatele.Din moment ce faci tratament si infectia va fi indepartata, nu ai a te teme in privinta unei viitoare sarcini.
0
05-12-2010, ora 20:03
denisa24
Nu este medic/terapeut
denisa24
Va multumesc din suflet! dar tratamentul ar fi de durata?adica va trebui sa folosesc toate acele antibiotice dar pe rand sau doar cu un singur antibiotic din toate cele va disparea infectia?si inca un lucru...tratamentul ar trebui sa il facem si eu si sotul meu?va multumesc inca odata!
0
15-01-2011, ora 21:11
denisa24
Nu este medic/terapeut
denisa24
buna seara. din nou va deranjez cu o intrebare. dupa ce v am explicat situatia de mai sus, doctora mi a dat un tratament cu anticonceptionale sa il tin timp de 3 luni pt a mi se regula cm si sa numai am dureri. am inceput sa iau prima pastila in prima zi de ciclu. a fost in data de 10 decembrie doar ca a fost o simpla sangerare ce a durat o zi iar a 2 a zi nu am mai avut nimic.nu am incetat tratamentul ci l am continuat asa pt ca nu stiam ce s a intamplat.pe data de 18 decembrie in schimb mi a venit intr adevar ciclul doar ca nu se mai oprea...timp de 2 saptamani. am vb cu doamna doctora si mi a spus sa iau artrotec timp de 3 zile. le am luat, mi s a oprit sangerarea, doar ca nu am mai continuat sa iau anticonceptionalele.am luat doar o luna intreaga doar prima folie.m am speriat si am zis ca mai bine le intrerup.intrebarea mea e... acum voi avea probleme sa nu imi vina ciclul sau sa mi intarzie? pt ca am avut si contact cu partenerul neprotejat si exista posibilitatea ca acum sa raman insarcinata ? va rog sa mi dati un raspuns cat mai curand, pt ca eu nu sunt in tara sunt in italia si abia peste 3 luni ma pot duce la control ca aici nu am incredere. va multumesc!
0
15-01-2011, ora 21:17
denisa24
Nu este medic/terapeut
denisa24
am uitat sa mentionez ca am luat microgynon ca anticonceptional.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.