rezultate examen secretie

28-09-2007
eu_86
Nu este medic/terapeut
eu_86
Microbiologie
Celule epiteliale poligonale: relativ frecvente
Celule epiteliale rotunde: rare
celule cu aspect de "clue cell": absente
leucocite :relativ frecvente
trichomonas vaginalis:absent
levuri:rare
inmugurite:prezente
hife, pseudohife:prezente
flora microbiana:normala(flora lactobacilara)

Va rog frumos dak puteti sa imi interpretati si mie aceste analize..k medicul la care am fost eu...nu s-a deranjat sa imi explice dak e ceva rau...sau nu...trebuia sa imi fac o alta progrmare k sa imi zica dak e vreo problema.
Va multumesc
10 comentarii
0
29-09-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Prezenta levurilor inmugurite si pseudohifelor sugereaza prezenta Candidei. Va trebui sa faceti un tratament.
0
01-10-2007, ora 00:00
eu_86
Nu este medic/terapeut
eu_86
si se poate trata?
trebuie sa ia si iubitul meu tratament?
se poate sa-i fii dat si lui aceasta boala?
0
02-10-2007, ora 00:00
eu_86
Nu este medic/terapeut
eu_86
am fost azi la un medic si a spus k acele analize sunt in limitele normale.si nici decum k as avea candida.
oricum..va multumesc ca m-ati speriat
0
02-10-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Candida este un microorganism (fung, ciuperca) potential patogen, ce poate fi gasit la 40-80% din oamenii normali. Poate fi prezent in cavitatea bucala, intestin si vagin.
In anumite conditii acest fung poate deveni patogen, determinand infectii. Dintre factorii ce pot determina aceste conditii se numara:
-tratamente cu antibiotice ce modifica flora normala
-modificari hormonale fie endogene – menstruatie, sarcina; fie induse de factori exogeni – tratamente cu anticonceptionale
-sistem imun deprimat
-toaleta vaginala inadecvata
-lenjerie sintetica, haine stramte, etc.
La examenul unei lame cu secretie vaginala ce prezinta Candida se pot observa levuri, hife si pseudohife.
Acum urmeaza intrebarea: De unde stim daca este vorba de o infectie cu Candida si nu de simpla prezenta a acesteia ca si microorganism comensal?
Este greu de spus. Un mod de a aprecia este cantitatea acestora si recunosc faptul ca m-a pus in dificultate prezenta de rare levuri, ceea ce intr-adevar ne duce la gandul ca nu e nimic grav. Dar faptul ca exista levuri inmugurite si pseudohife inseamna ca acestea se afla intr-o faza de proliferare (inmultire) care ar trebui sa ne dea de gandit.
Desigur un buletin de analiza se interpreteaza prin coroborarea tuturor datelor clinice si paraclinice legate de pacient.
Eu am vazut rezultatul plus faptul ca dvs singura ati observat o modificare a secretiei vaginale (din mesajele pe care le-ati postat anterior, si sa nu credeti ca nu am analizat ceea ce am spus) pentru care ati si facut de fapt acesta analiza.
Oricum buletinul de analiza arata exact ceea ce v-am transmis prima data, nu am gresit cu absolut nimic.
Mi-am permis sa spun ca trebuie sa faceti tratament tocmai pentru modificarile secretiei pe care le-ati descris, asociate cu rezultatul de mai sus. Sigur decizia apartine medicului curant, care v-a examinat, pentru asta sunt bune consultatiile si nu discutiile pe forum (care sunt doar orientative!!!).
Va inteleg supararea, dar nu cred ca e cazul sa ma invinuiti. Daca va spuneam ca nu aveti nimic, cand de fapt aveti, cine avea de pierdut, eu sau dvs?
Oricum…nu v-am scris toate astea pentru a ma justifica (pentru ca nu este cazul), ci pentru a va transmite ca, indiferent ca aveti probleme sau nu, acum, cu aceasta Candida, faptul ca e prezenta in secretiile vaginale implica o mai mare precautie din partea dvs pe viitor in cazul tratamentelor cu antibiotice sau anticonceptionale.
Numai bine!
0
05-10-2007, ora 00:00
DANACA
Identitate neconfirmată
DANACA
felicitari doctorului
0
05-10-2007, ora 00:00
DANACA
Identitate neconfirmată
DANACA
dr frumuzache iris
0
06-01-2009, ora 15:06
soridere
Nu este medic/terapeut
soridere
Buna ziua, tuturor!
Aceleasi rezultate le are si sora mea. IDENTICE!
Problema este urmatoarea: odata la aproximativ 3 luni apare o mancarime foarte deranjanta, un fel de eczema, nici nu stiu cum sa o definesc... apoi dispare, dupa cateva zile.
A fost la doi medici, care, practic nu i-au dat nimic, pentru ca au zis ca nu are nimic. Nu are secretii vaginale.
Ce poate face in cazul acesta? Unde sa se adreseze, ce analize mai "sofisticate" sa faca pentru a depista cauza si la ce medic sa se mai duca?
Va rog mult, daca puteti sa ne dati un sfat, o indrumare. Multumim anticipat.
0
06-01-2009, ora 15:11
soridere
Nu este medic/terapeut
soridere
am uitat de rezultatul examenului citologic Babes-Papanicolau care spune:
Frotiu citologic recoltat in ziua 10 a ciclului menstrual
Analiza efectuat in cadrul unui screening de rutina.
.
Frotiul comporta celule malpighiene superficiale si intermediare cu modificari reactive citoplasmatice - vacuole, granule, minime modificari nucleare si numeroase polimorfonucleare asociate cu o inflamatie nespecifica.
Sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale.

concluzie
frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna.
Modificari reactive non-neoplazice asociate cu inflamatia.

Inca odata, va multumesc din suflet anticipat
0
01-08-2012, ora 16:01
roxana0409
Nu este medic/terapeut
roxana0409
va rog din suflet, explicati-mi si mie urmatoarele analize:
celule epiteliale - frecvente
reactie inflamatorie - discreta (rare polimorfonucleare)
hematii - absente
bacili gram pozitiv (flora doderlein) - frecventi
levuri - relativ frecvente ci inmuguriri si pseudohife
trichomonas vaginalis - nu se observa

va multumesc anticipat !
0
06-12-2013, ora 14:34
meryyyy
Nu este medic/terapeut
meryyyy
rog un raspuns
secretie vaginala ;celule epiteliale pavimentoase superficiale fregvente, izolate si in gramezi, leucocite fregvente/hematii absente/flora microbiana ; bacili dorderlain rari/, celule levurice fregvente, unice si inmugurite, bacili gram negativi rari
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și-ar evalua un medic sănătatea?
  • Analize medicale foarte importante
  •