rezultate Papanicolau

10-04-2012
annelide
Nu este medic/terapeut
annelide
Buna,
am apelat la dvs in speranta ca poate voi gasi un raspuns si un sfat:
Luna trecuta, in martie am efectuat un test Pap al carui rezultat, diagnostic a fost HSIL-cu posibilitate de invazie.
Deoarece dna dr la care am fost s/a aratat f ingrijorata de acest rezultat, m/am hotarat sa mai consult un alt medic ginecolog. la recomandarea acestuia, am repetat Papul, in spital( prima data s/au reocoltat probele la o clinica privata si au fost trimise la un lab privat). Rezultatul, de data asta a fost PapII inflamatia.
Recomandarea dlui dr. a fost sa mai repet Papul peste trei luni fara niciun fel de alte explicatii. D/na dr.care m/a vazut prima data mi/a rec un Pap in mediul umed.
dvs ce credeti ca ar trebui sa fac????
Pe de-o parte mi se spune sa stau linistita, iar pe de alta parte sa nu stau chiar asa...
este posibil ca cineva dintre biologi sa se fi inselat??este diferenta prea mare.
Multumesc!
8 comentarii
0
10-04-2012, ora 21:55
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Analiza secretiei ai facut? Ti s-a sugerat sa faci si analiza pentru depistare HPV?
Clar este ca trebuie sa faci tratament pentru reducerea inflamatiei si o colposcopie daca n-ai facut.
Sanatate!
0
11-04-2012, ora 15:10
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Daca ai rezultatul HSIL trebuie sa faci genotiparea HPV, precum si colposcopie. Ciudat ca medicul nu ti-a recomandat asta. Acest rezultat nu este de neglijat, intrucat de obicei femeile care au acest rezultat au si virusul HPV.
Mie in decembrie mi-a iesit Ppanicolau de gradul II inflamatie, iar in ianuarie ASCUS ( mediu lichid de data asta), ceea ce reprezinta ceva mai usor decat HSIL. Daca la ASCUS mai ai sanse sa nu ai virusul HPV, la HSIL mai mult ca sigur acest virus este prezent in organismul tau.
0
11-04-2012, ora 23:33
annelide
Nu este medic/terapeut
annelide
in urma rezultatelor la primul test Papanicolau, cand a iesit Hsil, s-a recomandat o colposcopie sau biopsie, insa eu am vrut sa aud alta parere si am consultat un alt medic ginecolog.La recomandarea acestuia am repetat Pap-ul si a iesit PAp II inflamatia...vazand dl dr rezultatul mi-a zis ca e totul ok si sa repet Pap-ul peste 3 luni fara alte explicatii.d-na dr.la care am fost prima data, dupa ce i-am aratat rezultatul nr.2, mi-a recomandat repetarea PAp-ului, in mediu lichid, iar analizele vor fi trimise la Bucuresti.am facut si secretia -flora mixta.
Acum am sa merg dupa PAsti sa repet asa cum a rec dansa.ce sa zic..probabil va fi si Hpv.sper sa nu fie atat de grav...
Multumesc celor care mi-au scris.
Mi-as dori sa aud parerea unor doctori de specialitate, daca acestia ar avea timpul necesar, Va multumesc!
0
12-04-2012, ora 00:06
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Preferi sa afli peste un timp ca ai ceva mai serios si sa zici apoi ca a fost o oarecare neglijenta medicala, sau sa faci o colposcopie care nu inseamna nimic invaziv, ci doar se uita medicul cu un microscop si vede exact situatia locala?
Decizia ta, , , pana la urma, daca esti informata.
Oricum, ar trebui sa incepi tratament cat mai curand,
Sa auzim de bine,
0
17-04-2012, ora 21:06
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
annelide, sa faci genotiparea HPV neaprat. Costa destul de mult dar trb sa o faci! Trebuie sa afli ce ai!
0
28-04-2012, ora 04:22
toteutoteutoteu
Nu este medic/terapeut
toteutoteutoteu
Buna ziua!...in urma unui control Papanicolua mi-au iesit urmatoarele rezultate :relativ frecvente epitelii, rare neutrofile si coci gram pozitivi...un sfat va rog frumos...multumesc!
0
28-04-2012, ora 17:28
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
O sa-ti dea tratament cu ovule.
Important era sa-ti fi facut si analiza secretiei.
Sanatate!
0
28-11-2012, ora 22:14
annelide
Nu este medic/terapeut
annelide
Buna tuturor,
Iata ca am reusit sa ajung din nou la ginecolog: pentru un polip cervical datorita caruia aveam sangerari frecvente atat la contact sexual dar si intre fluxurile menstruale. S-a facut chiuretaj, iar "piesa"( polipul) a fost trimis la biopsie. Rezultatul este: "polip mucos endocervical cu infiltrat inflamator limfociatr si zone hemoragice in stroma". Ok! Poate cineva sa ma lamureasca cam despre ce e vorba si daca este cazul sa ma alarmez in vreun fel?multumesc, Annelide
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •