rezultat urocultura

05-07-2013
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Buna
In urma unor dureri de vezica in special dimineata la prima urina si a durerilor abdominale persistente am facut un examen de urocultura.Rezultatul a fost urmatorul ' Bacteriurie 10000UFC/ML( prezinta 4 specii bacteriene:Stafilococ alb, Stafilococ aureu, Enterococ si Escheria coli)-posibila contaminare' E posibil sa-mi iasa o asa gradina zoologica? Mi-am sunat medicul de familie si m-a pus sa repet analiza luni dimineata.Sa vedem ce iese...in viata mea n-am avut asa rezultate..mai ales ca tin mult la igiena...E posibil ca bacteriile astea sa se transmita de la colon, tinand cont ca sunt mereu constipata?Problema e ca n-am primit antibiograma.sau speciile astea nu-s sensibile la nimic.?
2 comentarii
0
06-07-2013, ora 01:42
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Ceea ce aveti Dvs se numeste flora mixta. Eu nu sunt microbiolog, insa imi este cunoscut faptul ca pentru a putea face antibiograma, este important sa avem pe placa o cultura pura si nu flora mixta. Asadar-consider ca aceasta uricultura nu este finalizata, ar trebui repicat pe alte si alte medii pana se obtine cultura pura din care se poate lucra antibiograma.
Contaminare inseamna nerecoltarea corespunzatoare(nu neaparat igiena deficitara!)- si e o posibila cauza a neobtinerii unei culturi pure.
0
06-07-2013, ora 12:11
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Va multumesc pentru raspuns, am sa repet analiza la alt laborator.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.