rezultat timanograma tip b

18-03-2015
madalinadaria
Nu este medic/terapeut
madalinadaria
Buna ziua! Am facut fetitei mele de doi ani si zece luni o timpanograma, iar rezultatul a fost tip B. Ecv la dreapta 0, 66 si la stanga 0, 32. As fi vrut sa facem mai multe teste dar mi s- a zis ca are ori polipi ori otita si nu ar fi concludente. Ce inseamna timpanograma asta tip b? Am inteles ca la ujn auz normal trebuie sa fie tip A. Cat este de grav ?
16 comentarii
0
18-03-2015, ora 19:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gasiti un medic ORL.. in care aveti incredere, mai aproape de domiciliu si tratati copilul de toate problemele nas, gat, urechi.. numai la el
de fiecare data... si in acest caz.. NU o sa mai plutiti in diagnostice si neclaritati
nu se glumeste cu viitorul auz a copilului.
0
18-03-2015, ora 21:08
madalinadaria
Nu este medic/terapeut
madalinadaria
Multumesc
0
19-03-2015, ora 06:21
madalinadaria
Nu este medic/terapeut
madalinadaria
As putea sa va trimit si timpanograma fetitei sa imi dati si mie un sfat?
0
19-03-2015, ora 16:53
madalinadaria
Nu este medic/terapeut
madalinadaria
Am fost astazi la medic Orl-Ist si mi- a dat betabioptal cu ser fiziologic pentru aerosoli si nurofen. Nu m- a lamurit cu timpanograma.Am uitat sa mentionez ca fetita a facut si streptomicina.Si nu raspunde decat daca vorbesc tare. Poate pare ciudat, dar raspunde daca ii spun ceva tare dar parca nu intelege ce ii spun.Va rog am nevoie de o parere.
0
19-03-2015, ora 20:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. se face tratamentul indicat de medic 5-7 10 zile.. cat a fost inidcat
2 se citeste pe forum.. tot ce gasiti la subiectul Catar Tubar sau Otita seroasa
3 dupa tratament se repeta timpanograma
4 problema cu streptomicina e grava
o sa cautati un centru medical ORL.. in oras universitar unde o sa faca coilului Otoemisiuni acustice si potentiale evocate
sunt investigatii care pot depista daca este afectat si nervul auditiv sau nu
0
20-03-2015, ora 00:52
madalinadaria
Nu este medic/terapeut
madalinadaria
va multumesc din suflet
0
22-03-2015, ora 18:35
madalinadaria
Nu este medic/terapeut
madalinadaria
Ma scuzati ca abuzez de amabilitatea dumneavoastra am facut programare la medi Orl din Craiova cu recomandari f bune, dar sunt socata de faptul ca medicii orl-isti din oras care au vazut copilul nu au sesizat ca are polipi. M am uitat in nasuc cu o lanterna cand dormea si se vad ditamai umflaturile. Intr- adevar nu doarme cu gurita deschisa.Este posibil ca polipii sa ii afecteze auzul si sa dea aceasta hipoacuzie de transmisie? Daca o operez ii va revenii auzul? Multumesc
0
22-03-2015, ora 18:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. initial cititi si vizionati poze in ATLAS DE ANATOMIE
ca sa vedeti ce inseamna cornete nazale normale si ce inseamna polipi
2. si mai bine este daca ati absolvi o facultate de medicina..
ca sa puteti examina copilul
3 NU mia ciititi informatii pe internet si NU mai examinati copilul
ca sa nu ajungeti la psihiatru din cauza fobiilor si bolilor Imaginare
0
22-03-2015, ora 19:39
madalinadaria
Nu este medic/terapeut
madalinadaria
multumesc
0
22-03-2015, ora 21:38
madalinadaria
Nu este medic/terapeut
madalinadaria
Va multumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde.Credeti-ma regret ca nu am urmat cursurile facultatii de Medicina.Am avut multe probleme de sanatate cu fetita.Am umblat prin spitale si clinici private un an de zile pentru ca facea febra peste 39, chiar si cate o luna.Daca nu insistam eu sa i se faca o radiografie la plamani, chiar si la un spital renumit din Bucuresti copilul meu adtazi nu mai era. O tratau de rosu in gat si ea avea Tbc din vaccin.Poate acum ma intelegeti. Norocul meu a fost ca am prins fisa cu analize si am pus cap la cap din ce am citit pe internet.Si acum fetita chiar are probleme cu auzul, in sensul ca nu intelege ce ii spun.Nu stiu cuum sa explic, Regret ca locyiesc intr-un oras prea indepartat de cabinetul dumneavoastra, pentru ca am citit pareri f bune despre activitatea dv.
0
23-03-2015, ora 21:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DIN pacate.. intradevar acel tratament pentru TBC.. putea sa afecteze nervul auditiv
la acesta varsta NU se fac audiograme
asa ca ramane sa gasiti o clinica universitara unde se fac POTENTIALE EVOCATE
si OTOEMISIUNI ACUSTICE

ps. ce ati vazut in nas.. sunt cornetele nazale normale
polipii sunt in rinofaringe si NU se vad cu ochiul liber si lanterna
0
23-03-2015, ora 21:52
madalinadaria
Nu este medic/terapeut
madalinadaria
Va multumesc din suflet pt raspuns. Nu stiu cum as puutea sa va trimit poza cu ce am vazut in nasuc.Si, da, in cel mai scurt timp, daca nu gasesc un medic Orl-ist bun ajung la consult psihiatric.Am fost atunci cand i- am facut timpanograma pregatiti sa ii facem si analizele de care spuneti d- voatra la audionova, dar mi- a zis medicul de acolo ca nu poate continua ca i- ar da eroare, daca timpanograma este de tip B.Cum ca ar avea otita sau polipi.
0
24-03-2015, ora 20:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
merget in clinica ORL.. spital universitar.. unde au laborator coplet si medici pregatiti pentru asa examinari
0
24-03-2015, ora 21:41
madalinadaria
Nu este medic/terapeut
madalinadaria
va multumesc pentru amabilitate.Sunteti inainte de toate OM si un medic f. bun. Avem sambata programare la un medic Orl din Craiova si in functie de ce ne spune voi merge cu fetita la Bucuresti.
0
26-03-2015, ora 23:02
madalinadaria
Nu este medic/terapeut
madalinadaria
Va deranjez din nou.Am repetat timpanograma fetitei si acum a iesit tipA fara reflex. Nu mai inteleg nimic.Voi merge saptamana viitoare pentru continuarea testelor.Faptul ca avea si febra si ceara in urechiuse afecteaza rezultatul testelor? Ce inseamna timpanograma asta tip A fara reflex?
0
01-06-2015, ora 23:18
madalinadaria
Nu este medic/terapeut
madalinadaria
Buna seara!I-am facut fetitei ct si rmn ureche. Rezultat ct: bilateral Cae liber membrana timpanica normala in pars tensa si pars flacida; scutum ascutit, tegmen timpan integru, fara anomalii de continut in cavitatile otomastoidiene, lant osicular normal conformat si articulat, fara intreruperi sau fixatii, fereastra ovala si fereastra rotunda libere, fara anomalii de densitate in osul compact al capsulei otice, cohlee si canale semicirculare normal delimitate, fara dehiscenteCAI, canal carotic bulb jugular apeduct cohlear si vestibular, canalul facialului normale, rest de tesut adenoid pe peretele posterior al cavumului avand 9 mm grosimea maxima, bine delimitat in profunzime, de corelat cu aspect clinic. Iar la rmn nerv cohlear prezent cohlee normal conformata.Intrebarea mea este daca ma puteti lamurii care este cauza pt care copilul nu aude avand in vedere aceste rezultate? Va multumesc anticipat pt raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: timpanograma