rezultat test papanicolau

24-06-2010
julienne
Nu este medic/terapeut
julienne
va rog frumos sa ma ajutati in legatura cu testul papanicolau. cand am fost sa ridic rezultatul bineinteles ca doctorul era deja plecat chiar daca era inca programul. problema este ca eu trebuie sa plec din tara si nu mai am timp sa merg sa imi citeasca rezultatul ( doamnele care mi l au dat au zis sa vin la doctor sa mi spuna ce inseamna...ele nu au zis nimic) si as vrea sa stiu daca e ceva grav sau nu..si cu ce as putea trata..
pe hartie spune asa:
SISTEM BETHESDA 2001/FROTIU CONVENTIONAL
-satisfacator pt evaluare BIFAT
-celule endocervicale prezente BIFAT
-cocobacili BIFAT
-actinomicete BIFAT
-modificari celule reactive asociate cu inflamatia BIFAT
-o noua prelevare BIFAT
-de urmarit evolutia citologic BIFAT
cand am fost la control imi daduse tratament Augmentin si supozitoare...zicandu mi ca as avea o iritatie ceva de genul.am terminat tratamenul si a fost ok, dar peste 3 sapt cand am venit dupa rez papanicolau mi a aparut o secretie deranjanta.
Va rog sa mi dati un sfat si sa mi explicati ce inseamna aceste rezultate.Va multumesc foarte mult
1 comentarii
0
25-06-2010, ora 21:57
andrab23fly1
Nu este medic/terapeut
andrab23fly1
Aveti o modificare de tip inflamator si probabil aceasta e data de o infectie, daca spuneti ca aveti o secretie deranjanta. Din cate stiu Actinomicetele colonizeaza in mod normal mucoasa bucala si faringiana, nu este normal sa se gaseasca in mucoasa vaginala decat foarte rar. S-ar putea ca acestea sa va cauzeze infectia, oricum ar trebui prelevata secretie vaginala pentru un examen bacteriologic, testul papanicolau este specific pentru a arata tipul de celule existente la nivelul colului, modificarile acestora, nu este un examen care sa arate tipurile de infectie, ca in cazul dumneavoastra, testul arata inflamatia-si nu cauza ei.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.