rezultat test papanicolaou

29-03-2007
georgiapopescu
Nu este medic/terapeut
georgiapopescu
In urma analizelor conccluzia este urmatoarea:clasificare papanicolaou bifat casuta CII, clasificare MUNCHEN bifat casuta II, clasificare BETHESDA casuta AGUS.Coloratia papanicolaou : celule superficiale bifat+, celule intermediare bifat +, celule metaplazice bifat +, celule endocervicale bifat +, Celule inflamatorii granulocite bifat +, hematii bifat+:flora microbiana cocobacili:Poate cineva sa.mi explice dar nu in termeni medicali rezultatul acestui test?si poate un tratament spre rezolvare Va multumesc!
9 comentarii
0
29-03-2007, ora 00:00
dark000
Nu este medic/terapeut
dark000
drag mea eu doar atat stiu ca clasificarea papanicolau CII e normala, se refera la celulele modificate din colul uterin adica cancer, deci e ok, in rest nu stiu sa-ti spun, mai asteapta pareri sau mergi la un ginecolog sa-ti explice. sanatate!!!!!!!!!!!!
0
29-03-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Pacientelor mele cu AGUS le recomand un consult la un ginecolog dotat cu colposcop. Daca e OK, repetarea testului Pap după 6 luni.
0
30-03-2007, ora 00:00
georgiapopescu
Nu este medic/terapeut
georgiapopescu
va multumesc pentru raspunsul dat.Am fost la ginecolog si mi.a spus ca este OK daca la urmatorul consult rezultatul este acelasi.Eu ma rog la D.zeu sa fie mai bine de atat.Oricum mi.ati mai ridicat moralul.Va doresc numai bine si putere de munca.
0
30-03-2007, ora 00:00
dark000
Nu este medic/terapeut
dark000
draga chiar daca nu prea am calificari in domeniu, inteleg f bine cum e sa astepti un rezultat, sa-ti faci ganduri negre, sa te stresezi si nimeni sa nu te ajute.eu iti doresc multa sanatate si nu uita sa fii optimista si increzatoare pt ca pana la urma lucrul acesta ramane cel mai impotrtant. te pup Pasti fericit!
0
30-03-2007, ora 00:00
georgiapopescu
Nu este medic/terapeut
georgiapopescu
Pasti fericit si tie! Ai dreptate, dar ce pot sa.ti spun am un sot si o fiica care ma sustin din toate punctele de vedere. Ii iubesc foarte mult si pentru ei vreau sa lupt din toate puterile.Iti spun sincer vreau sa incep un tratament naturist in care am incredere.Singura problema este ca nu ma pot abtine si ma consum fff mult.Iti multumesc ca mi.ai dat raspuns mesajului meu. Si eu te pup!
0
06-06-2007, ora 00:00
ejeni
Nu este medic/terapeut
ejeni
am si eu rezultat cito care ma inspaiminta.scor II, satif.pt evaluare, cocbacil, fungii frecventi, la ASC H l-sil gr.scazut, de urmarit citologic, prezente celule scuamoase superficiale si intermediare cu aspect morfologic.normal.continut vaginal: tricomonas, diplococi gr.negativi absenti, fungi frecventi, polimorfonucleare rare, fl vaginala 4.
Examenul a fost intr-o clinica particulara renumita din Ploiesti si medicul la fel, si mi s-a prescris Diflucan 100mg /7zile.
0
05-11-2010, ora 20:28
CORNELIAAD
Nu este medic/terapeut
CORNELIAAD
In urma analizelor concluzia este urmatoarea: clasificare papanicolaou bifat casuta CII, clasificare MUNCHEN bifat casuta IIc, clasificare BETHESDA casuta LGSIL. Coloratia papanicolaou : celule superficiale bifat+, celule intermediare bifat +, Celule inflamatorii granulocite bifat +, histiocite/macrofage bifat(+) :flora bacilii doderlein bifat +, citoliza bifat+, candida albicans bifat +, papilomavirus bifat +. Poate cineva sa-mi explice dar nu in termeni medicali rezultatul acestui test?si poate un tratament spre rezolvare Va multumesc!

cornelia
0
05-11-2010, ora 20:48
CORNELIAAD
Nu este medic/terapeut
CORNELIAAD
astept raspuns

multumesc
0
08-01-2012, ora 20:06
diaflo
Nu este medic/terapeut
diaflo
Va rog sa_mi spuneti am cancer?


"'Exista la nivelul unui placard de celule endocervicale cativa nuclei cu contur neregulat si mai hipercromi decat cei alaturaty insa fara crestere in volum sau nucleol decelabil pentru a se incadra ferm in categoria AGC astfel repetarea dupa tratament antiinflamator poate fi avut in vedere "'

Doi medici au vazut rezultatul unul dintre medici a spus ca e oc papa si mi-a dat numai cervucid si nu a mai pomenit ca trebuie sa repet, iar celalat medic a spus ca tre sa fac chiuretaj si sa trimita la laborator ce sa fac?

nu am terminat inca cele trei luni de tratament dar ma dor foarte tare soldurile spatele si oasele lungi de la picioare si maini se poate sa am cancer si deja sa se mute si la oase?Acum sunt in delegatie aici nu pot sa ma duc la medic ca daca nu ma duc la servici ma da afara, oare mai rezist pana in 20 ce o sa mergem acasa sau o sa paralizez sau o sa mor?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •