rezultat rmn cerebral

23-07-2013
stoana
Nu este medic/terapeut
stoana
Am primit rezultatul RMN.Voi scrie intocmai ce contine acest rezultat.

Proces inlocuitor de spatiu situat lateral stanga de peretele ventriculului III, avand axial 25mm, comprimand hipotalamusul stang, talamusul si pedunculul cerebral stang, cu edem adiacent, compreimand ventriculul III cu tendinta la dilatatie a ventriculilor laterali si edem de resorbtie transependimara periventricular.
Formatiunea are structura heterogena, in majoritate hipersemnal T1, cu lizereu de asemnal milimetric periferic, cu cateva zone chistice, cu nivelul orizontal fluid-fluid, cu artefact de susceptibilitate magnetica important in T2*EG, sugerand sangerare in diferite stadii de degradare, fara priza de contrast in substractie(cu rezerva artefactelor de miscare)
Nu se deceleaza comunicare a acestui proces cu ramurile arteriale sau venoase in secventele de angiografie.
Fara tromboza in sinusurile durale.
Aspectul sugereaza sangerare in stadi diferite, posibil intr-un cavernom preexistent?, sau alta leziune cu continut bogat in produsi cu susceptibilitate magnetica.De corelat cu datele clinice, de urmarit in dinamica, in functie de opinia medicului neurochirurg.


Va rog sa-mi spuneti, in limbaj mai simplu, ce problema este la creier pana ajung sapt.viitoare la neurochirurg.
Si va mai rog sa-mi spuneti daca aceste probleme se pot rezolva prin tratament medicamentos Daca aceste afectiuni necesita interventie chirurgicala, m-ar interesa cat costa.

Astept cu nerabdare raspunsul dvs.Multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.