rezultat papanicolau

03-05-2011
urumcarmen
Nu este medic/terapeut
urumcarmen
Buna ziua, am 49 de ani, am efectuat testul Papanicolau in luna noiembrie si mi-au oesit celule ASCUS, medicul mi-a spus ca am si o inflamare a colului, mi-a dat tratament cu ovule Cervugid si apoi Cerviron, urmand a repeta testul dupa 3 luni. Am depasit cele 3 luni si l-am repetat in aprilie, diagnosticul citologic final : "negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna ( clasa C II atrofic) ". Este in regula?
De asemenea mi-a spus la control iar de inflamatia colului. Este bine daca repet tratamentul cu ovule Cervugid?
Va multumesc.
10 comentarii
0
03-05-2011, ora 16:05
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
E bun rezultatul, e bine daca repeti cu Cervucid, eventual, inainte de ovule, la 3-4 zile sa faci spalaturi vaginale cu tantum rosa de la farmacie. Analiza secretiei ti-ai facut? La ultimul consult nu ti-a recomandat tratament? E bine de aflat si cauza care a dat inflamatia.
Sanatate!
0
03-05-2011, ora 16:24
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Poate ar fi indicat sa faci si analiza ptr depistare HPV si colposcopie, daca n-ai facut inca. Oricum, tratamentul facut a avut rezultatul bun pana acum.
0
03-05-2011, ora 16:28
urumcarmen
Nu este medic/terapeut
urumcarmen
Multumesc pentru raspunsurile primite, oricum voi face un nou control, dar am vrut sa ma asigur pana atunci ca totul este in regula. Analiza secretiei am facut-o in noiembrie si a fost bine, acum nu am repetat decat testul.
Referitor la colposcopie, da medicul mi-a spus ca in cazul in care si la cel de-al doilea test ar fi iesit acele celule ASCUS, va trebui sa fac o colposcopie.
0
03-05-2011, ora 16:58
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Cu tot dragul.
Foarte bine, te poti linisti.
Sanatate!
0
03-05-2011, ora 17:25
urumcarmen
Nu este medic/terapeut
urumcarmen
Mai am o intrebare, daca se poate, in luna noiembrie medicul mi-a prescris Duphaston doua luni la rand, deoarece in tot cursul anului trecut am avut un ciclu total neregulat, in cele doua luni cand am luat tratamentul am avut ciclu normal, dupa ce l-am terminat nu am mai avut ciclu.Stiu ca este vorba despre menopauza, am de asemenea senzatia de nod in gat, palpitatii, insomnie, in acelasi timp nu vreau sa urmez un tratament de substitutie. Mentionez ca ecografia glandei tiroide este buna, TSH bun. Pot apela la anumite suplimente?
De exemplu Estro Plus?
V amultumesc.
0
03-05-2011, ora 19:42
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Personal, ca o opinie de la distanta (daca TSH, T3, T4, ecografia si ce a mai indicat medicul, au iesit bine), nu vad de ce s-ar forta organismul daca el intra la menopauza. E posbil ca, chiar duphastonul sa dea la intrerupere unele simptome, plus premenopauza. Nu obligatoriu, dar sunt cazuri. Parerea mea este ca puteti apela, la produse naturiste care ajuta in aceasta perioada, dar atentie si la acestea, unele "lucreaza" la fel de puternic ca cele clasice si va poate bulversa organismul. Ideal ar fi o consultatie la un medic de medicina naturista, cu pregatire anterioara de medicina clasica, dar din pacate nu va pot recomanda pe cineva anume.

PS Nu prea imi este clar de ce vi s-a prescis duphastonul din start, , , , era de asteptat ca menstruatia sa devina neregulata, , , ,
0
03-05-2011, ora 20:14
urumcarmen
Nu este medic/terapeut
urumcarmen
Multumesc, as dori sa va spun ca inainte de a-mi prescrie duphaston, medicul mi-a facut o ecografie intravaginala, mi-a spus ca nu este vorba momentan de menopauza, deoarece ovarele secreta foliculi, deci sa iau duphaston pentru a regla ciclul, dar dupa cum am spus, dupa ce l-am intrerupt s-a oprit si ciclul.
Pentru senzatia de nod in gat si pentru acele palpitatii am mai luat magneziu, beau ceai de paducel cateodata seara cand am senzatia de panica sau ceaiul somn linistit de la fares.
0
03-05-2011, ora 20:24
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Puteti cere si sfatul unui endocrinolog, starile descrise pot fi pe fond hormonal, nu musai pshic. Dar raman la parerea ca daca nu va afecteaza semnificativ calitatea vietii nu aveti de ce apela la chimicale sau pastile care sa va intretina artificial starea. Oricum si acelea sunt bune, dar se intrerup treptat intotdeauna.
0
04-05-2011, ora 22:55
dannuta26
Nu este medic/terapeut
dannuta26
Buna ziua!
Tocmai am primit rezultatul testului Papnicolau si nu mai am rabdare pana sa ajung la medic sa mi-l "traduca" ce am mai exact.
Citologie Papnicolau: frotiul contine celule scuamoase, superficiale, intermediare, celule endocervicale, celule cu metaplazie scuamoasa imatura, foarte numeroase PMN, flora cocobacilara abundenta.
Frotiu inflamator.
Multumesc frumos si astept raspuns de la dumneavostra.
0
04-05-2011, ora 23:25
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
dannuta26,
Exista mai multe tipuri de celule scuamoase, ginecologul iti poate spune sigur ce este de facut. In orice caz este de mers cat mai urgent la consult pentru indicatii, nu amana!
Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •