rezultat osteodensiometrie calcai

30-07-2010
nmioana
Nu este medic/terapeut
nmioana
Buna ziua,

Mama mea ( in varsta de 52 de ani, inca nu a intrat definitiv la menopauza) a facut testul de osteoporoza la calcai ( la indemnul meu deoarece mereu se plange de dureri de oase, picioare etc; anterior a fost diagnosticata cu reumatism). Rezultatul a fost -2.4 deci osteopenie iar tratamentul alpha d3 cate o capsula pe zi timp de 6 luni dupa care sa revina sa faca investigatia.
Intrebarea este : doctora de familie spune ca osteodensiometria la calcai nu este relevanta si ia prescris si un d3 in plus fata de alpha d3.
Nu stiu ce sa fac; sa mergem sa faca osteodensiometrie si la coloana si sold sau sa urmeze tratamentul prescris.

Multumesc
8 comentarii
0
30-07-2010, ora 23:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In general osteodensitometria nu este foarte relevanta, indiferent de regiune anatomica vizata.
Eu am lucrat 3 ani in Franta si, printre miile de pacienti pe care i-am vazut, de obicei varstanici, nu am vazut nici macar o data o astfel de analiza sau vreun tratament pentru osteoporoza.
Acest fapt, impreuna cu experienta mea nemijlocita, ma face sa nu prescriu absolut nimic, de fapt sa ignor aceasta "osteoporoza", care pentru mine de fapt nu exista. Exista o osteoporoza post-imobilizare (gipsata, la pat), una post-cortizonica sau in afectiuni paratiroidiene sau similare.
In rest, pastrarea unei greutati normale (obezitatea reprezinta prima mare cauza de osteoporoza!!!!!!!!!!!), o alimentatie echilibrata si un regim adecvat de miscare va vor proteja de "osteoporoza".
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
02-08-2010, ora 09:23
nmioana
Nu este medic/terapeut
nmioana
Buna ziua,

deci nu ar mai trebui sa merga sa faca testul la coloana si sold.
Totusi ar fi recomandat sa ia acel medicament apha D3 sau alte suplimente gen cartilagiu de rechin?

Multumesc
Ioana Nastase
0
02-08-2010, ora 09:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu mi-ati precizat greutatea mamei, detaliu capital.
Eu nu prescriu produsele mentionate.
Esentiala este doar normalizarea greutatii, alimentatie echilibrata si nivel de miscare adecvat.
In rest, suplimentele sunt, asa dupa cum se si denumesc, facultative.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
02-08-2010, ora 09:33
nmioana
Nu este medic/terapeut
nmioana
Mama mea are inaltimea de 1.60-.1.65 si o greutate de aproximativ 80 kg
0
02-08-2010, ora 09:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da, este evidenta obezitatea importanta (circa 20-25 kg in plus), care determina atat osteoporoza cat si dureri osteoarticulare.
Normalizarea greutatii spre 55-60 kg va avea efecte miraculoase, cu disparitia durerilor osteoarticulare. Practic este singurul tratament util.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
02-08-2010, ora 09:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Sunt constient ca ma veti contrazice, replicand ca este imposibil sa slabeasca, ca defapt mananca foarte putin, si ca la urma urmei ce legatura are greutatea cu durerile osteo-articulare??
Credeti-ma, ma confrunt de peste 10 ori zilnic cu acest tip de atitudine: pacient obez, nu este constient de aportul alimentar exagerat, si care imi cere medicamente sau unguente pentru combaterea durerii. Invariabil, cu totii parasesc cabinetul profund jigniti, nemultumiti ca li se cere sa slabeasca ca principal tratament, fara injectii, operatii sau medicamente.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
02-08-2010, ora 09:45
nmioana
Nu este medic/terapeut
nmioana
Nu va contrazic! si eu incerc sa o fac sa renunte la anumite vicii culinare insa nu am avut sanse pana acum ; da vina pe pofta de mancare ( mai ales pe pofta de mancare noaptea, in special cu dulciurile) sau pe faptul ca intra la menopauza.
Voi incerca sa o conving sa mergem la un doctor nutritionist. Eu sunt constienta ca greutataea influenteaza oasele. De altfel este si cazul meu ; am aproximativ 5-7 kg insa incerc sa le elimin tinand cont ca am fost diagnosticata cu o hernie de disc si am 2 operatii la soldul stang ptr afectiunea "sold in resort " iar in cazul meu ( la aproximativ 24 de ani) durerile articulare si de sold sunt destul de mari.


Multumesc
Ioana Nastase
0
02-08-2010, ora 09:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Obezitatea nu tine atat de competenta nutritionistului, cat a psihologului. Asa cum bine ati descris-o, este vorba despre o dependenta de drog (dulciuri, si in general mancarea), si se trateaza cu mijloacele dependentei de drog, la psiholog/psihiatru..
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tendinita ahiliana (leziunea la tendonul lui Ahile) - primul ajutor
  • Ce este premenopauza - perimenopauza?
  • Osteoporoza
  • S-a descoperit gena care încetinește scăderea densității osoase
  • Un nou posibil tratament pentru osteoporoză
  • Alimentele pe bază de soia ar putea proteja femeile la menopauză de osteoporoză
  • Expunerea constantă la lumină artificială ne poate afecta sănătatea
  • Terapia hormonală post-menopauză îmbunătățește sănătatea oaselor
  • Factori de risc pentru osteoporoză
  •