rezultat necesar calorii ingerate cf calculator greutate corporala

25-07-2012
Cristina_Romedic.ro
Nu este medic/terapeut
Cristina_Romedic.ro
Buna ziua,

Am o mica nelamurire, motiv pentru care va scriu: la 164cm/53kg/41 ani/ f/ sedentar...primesc urmatoarele date:
..
Calorii - consum actual = 813 calorii/zi
Acest număr reprezintă caloriile pe care le consumaţi în prezent pentru a vă mentine la greutatea actuală de 53 Kg.

Calorii - consum recomandat = 882 calorii/zi
Acest număr reprezintă caloriile pe care ar trebui să le consumaţi pentru a ajunge şi menţine la greutatea ideală de 59 Kg.
.

Eu chiar vreau sa mai scap de 3 kg :-)))) Sigur este corect calculul? Chiar daca este sub 1000kcal?... Efort fizic nu am voie sa fac (hernie de disc) si chiar trebuie sa ajung la 50kg din acelasi motiv. Rezulta ca ar trebui sa ma rezum la aprox. 700kcal??? Ceva nu mi se pare in regula!

Multumesc pentru timpul acordat.
3 comentarii
0
26-07-2012, ora 12:00
romedic
Administrator Forum ROmedic
romedic
Aveti dreptate. Calculatorul de calorii da niste rateuri in acest moment. Reevaluam formulele de calcul si vom introduce criterii suplimentare pentru a evita erorile de acest gen.

In nici un caz nu trebuie sa va limitati la 700kcal!
Pana cand va fi reevaluat calculatorul nostru, sfaturile noastre sunt:
- reduceti cate PUTIN aportul caloric zilnic (conform specificatiilor dvs probabil dvs consumati in jur de 1500kcal/zi, reducand cate putin fiecare portie veti scadea aportul cu 300kcal/zi)
- masa de dimineata este cea mai importanta
- masa de seara trebuie sa fie mai saraca si maxim la ora 18:00
- evitati dulciurile si glucidele cu eliberare rapida (contin mult zahar)
- inlocuiti o parte din alimentele cu multe calorii cu salate verzi (din acestea puteti manca oricat ca aportul caloric este f f scazut)
- faceti zilnic o plimbare de min 30 minute (in loc de exercitiile fizice)
Continuati cu o parte din aceste obiceiuri si dupa ce ati ajuns la greutatea dorita, altfel riscati sa va ingrasati la loc. Organismul se obisnuieste cu noua greutate (o invata si incearca sa se stabilizeze aici) dupa 1-3 luni.

Probabil ca aceste masuri sunt suficiente pentru a slabi 1kg/saptamana. Nu incercati diete restrictive sau prea agresive ca pt 3kg nu are sens si ele va destabilizeaza metabolic.
0
26-07-2012, ora 15:57
Cristina_Romedic.ro
Nu este medic/terapeut
Cristina_Romedic.ro
multumesc frumos pentru raspuns!
0
24-09-2012, ora 11:53
Cristina_Romedic.ro
Nu este medic/terapeut
Cristina_Romedic.ro
Buna ziua,

Se pare ca nu s-a rezolvat problema cu acel calculator al necesarului de calorii...pacat! Rubrica privind alimentele si continutul lor proteic/ caloric, etc este f. bine pusa la punct. Nu inteleg de ce nu reparati si aceasta unealta. O zi buna va doresc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cele mai eficiente 10 exerciții pentru arderea caloriilor (studiu)
  •