rezultat hemoleucograma

11-07-2009
emy83
Nu este medic/terapeut
emy83
buna ziua,

sunt insarcinata in 18 saptamani si am repetat hemoleucograma.
mi-au iesit valori modificate la leucocite si anume WBC -15.00; NE 12.00; EO 0.296; BA 0.076; LY 2.60; MO 0.833
Sunt bifate valorile WBC si NE.
Din cate am citit aceste valori marite sugereaza o infectie, dar sumarul de urina este ok la fel si urocultura care a iesit negativa. am problema cu 2 masele care sunt f cariate. oare din aceasta cauza ?? sau poate fi si datorita sarcinii? va multumesc
6 comentarii
0
11-07-2009, ora 20:27
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Consultati-va cu medicul dvs. curant pt o interpretare, un tratament si o supraveghere cat mai pertinenta (corecta).

Numai Bine si multa sanatate. Dumnezeu sa va binecuvanteze si sa va daruiasca un copil minunat!
0
12-07-2009, ora 23:33
Emergency_ICU
Nu este medic/terapeut
Emergency_ICU
Pentru emy83

In primul rand felicitari pentru sarcina! :) Daca este o sarcina in saptamana 18, e intervalul optim pentru dublul test.

Datele furnizate de Dvs. reprezinta tabloul sanguin (TS), formula leucocitara; face parte din hemoleucograma (HL) dar nu e tot. La citirea HL ne intereseaza in primul rand hemoglobina (mai ales in timpul sarcinii), hematocritul, globulele rosii (RBC) si tromobocitii (PLT), pe langa alte valori mai mult sau mai putin importante in context.

WBC (din engleza White Blood Cells) reprezinta leucocitele care sunt cam mari (valori normale intre 4.000 - 10.000 / mm3 ), pledeaza pentru un proces infectios acut; confirmat si prin numarul crescut de NE (neutrofile sau polimorfonucleare PMN) care sunt primele linii celulare care apar intr-o infectie, foarte posibil de etiologie bacteriana!

Nu prea cred sa fie din cauza maselelor, din cat am inteles pare sa fie o problema mai veche netratata, iar analizele ne arata ceva acut.
Puteti sa aveti si o viroza respiratorie sau o infectie cu o alta localizare, nu trebuie sa va ganditi neparat la urina, desi in timpul sarcinii infectiile urinare sunt frecvente.
Febra, frisoane nu ati avut? Chiar daca vi se pare ca nu aveti febra, puneti totusi termometrul. Uneori valorile usor crescute, pana pe la 37.5 °C nu sunt sesizate, desi reprezinta o stare de subfebrilitate.

Cum a zis si "colegul" mai sus, este necesar sa va consultati cu obstetricianul care urmareste sarcina, pentru alte analize si eventual pentru un tratament antiinfectios daca este cazul.

Sanatate!
0
13-07-2009, ora 13:40
emy83
Nu este medic/terapeut
emy83
buna ziua!

celelalate valori din hemoleucograma sunt foarte bune, doar leucocitele si neutrofilele sunt modificate. pana sa raman insarcinata rezultatele erau foarte bune si la acestea insa s-au modificat acum. precizez ca pe parcursul sarcinii n-am avut nicio raceala sau altceva de genul acesta. am facut si dublu test si triplu test si totul este f bine. bebe este la fel de vioi si misca toata ziua iar eu ma simt bine. singurele care ma supra sunt maselele astea doua care ma tot dor uneori. o alta problema ar fi nasul care imi curge in fiecare dimineata:(. am facut nenumarata teste alergologice dar fara niciun rezultat...poate o fi vreun inceput de sinuzita cine stie. am sa merg sa rezolv problema cu maselutele si apoi am sa refac nalizele si voi merge la medicul meu.
va multumesc
0
14-07-2009, ora 19:16
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Emergency_ICU - "Cum a zis si "colegul" mai sus" :))))))))))))))))))))))))) - foarte bine punctat colegul intre ghilimele; multumesc!

Sanatate multa si credinta in Bunul Dumnezeu!
0
14-07-2009, ora 23:53
Emergency_ICU
Nu este medic/terapeut
Emergency_ICU
Imi pare bine N I C K ca ti-a placut! :) Ai descifrat si mesajul ascuns, bravo! :)
0
15-07-2009, ora 20:09
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
;)) Daaa!

Mult succes pe viitor in tot ceea ce doriti sa intreprindeti! Toate cele bune :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize și investigații în timpul sarcinii
  •