rezultat exudat faringian la copil de 2 ani si 7 luni

29-08-2012
galusca104
Nu este medic/terapeut
galusca104
Buna seara,
Va rog sa ma ajutati sa inteleg rezultatul exudatului faringian al fiului meu absenti streptococi beta hemolitici(cultura aeroba, agar Geloza Columbia + 5% sange oaie).Partea a doua ma ingrijoreaza si faptul ca am fost sunata de la laborator si intrebata o multime de lucruri ca de pilda daca copilul este bine din punct de vedere medical, daca se simte bine nu are simptome de orice natura daca am respectat procedura recoltarii etcMi s-a spus ca nu sunt streptococi dar ca are un bacil daca am retinut bine care nu ar trebui sa fie acolo dar care nu este periculos si ca e posibil sa fie datorita faptului ca baga manuta in gura sau jucariile.Eu sunt totusi ingrijorata, nu trebuie sa fac nimic pentru a distruge acel bacil?Copilul este bine doar ca nu prea mananca dar mi s-a spus ca nu are legatura cu acel bacil.
Astept un raspuns
Va multumesc

Alina Popa
1 comentarii
0
13-11-2012, ora 14:53
claudymaria
Nu este medic/terapeut
claudymaria
Am si eu o fetita de 2, 5 ani.Mi-a facut in acest an pneumonie de 2 ori in febr.si amrtie;acum din nou octombrie si noiembrie; dar si faze de bronsiolite; rinite alergice.La exudat i-a iesit initial stafilococ auriu prezent dupa tratament amr repetat si i-a iesit absent aureus dar prezent streptococ beta hemolitic C+ iar in nas streptococ pneumoniae. Ce sa fac?imunitate 0.Va rog un raspuns.Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.