rezultat excizie nev

09-04-2014
choose_life
Nu este medic/terapeut
choose_life
Buna seara. Mi-a fost cauterizat un nev ieşit in relief, iar la examenul histopatologic, mi-a venit urmatorul rezultat: fragment tisular cu epiteliu pavimentos, pluristratificat in suprafata cu hipercheratoza care se exfoliaza in fasii si infiltrat inflamator acut intre
crestele papilare. Nu se observa aspect malign pe sectiunile examinate.
Este in regula rezultatul? N-am apucat sa discut cu medicul curant, fiind din alt oras, insa ma intriga un pic expresia 'infiltrat inflamator acut intre
crestele papilare'. Va multumesc frumos.
2 comentarii
0
09-04-2014, ora 22:40
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Eu cred ca alunita a fost traumatizata si astfel a aparut inflamatia. De altfel, mai cred ca o excizie a alunitei impreuna cu o margine de tesut sanatos este mult mai corecta decat cauterizarea. Numai bine
0
13-05-2014, ora 17:06
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Bună ziua! Vă rog foarte mult să îmi spuneţi ce reprezintă următorul rezultat la o biopsie efectuată în urma excizării unei leziuni paraombilicale:
MACROSCOPIC: tumoră plană, pigmentată, diametre 0, 5/0, 3 cm, margini şterse, neregulate. Tegument peritumoral rezectat la dimensiuni cuprinse între 0, 3 şi 0, 2 cm de marginea tumorii;
MICROSCOPIC: Epiderm cu acantoză, alungirea crestelor epidermice, hiperkeratoză, hiperplazie melanocitară în stratul bazal. Derm cu edem şi discret infiltrat inflamator limfocitar perivascular.
Mulţumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.