rezultat examen CT

29-01-2010
carmelitan
Nu este medic/terapeut
carmelitan
Buna ziua,
as dori sa aflu si parerea dvs.despre rezultatul meu de la Computerul Tomograf.
Varsta mea este de 39 ani, sunt casatorita, am 2 copii mari rezultati din 2 nasteri normale
Pe data de 25.01.2010 am efectuat un examen CT cu urmatorul rezultat:
REZULTATUL EXPLORARII:
Masa cu densitate de tesut moale localizata parauterin drept si suprauterin, cu dimensiuni de ~63 x 46 x 60mm (antero-posterior x transversal x cranio-caudal), cu structura neomogena, cu arii de necroza la interior, care isi creste intens si neomogen densitatea postcontrast la nivelul componentei solide. Formatiunea vine in contact, fara limite de separatie fata de corpul uterin si colonul sigmoid si cu limita de separatie fata de ansele de intestin subtire adiacente si pachetele vasculare iliace intern si extern. Colon sigmoid adiacent leziunii parauterine drepte cu perete ingrosat (12mm) si lumen ingustat pe o lungime de ~ 65mm, cu posibil traiect fistulos (fistula oarba).
In spatiul recto-vaginal masa de tesut moale cu caracteristici CT similare formatiunii parauterine drepte, fara arii de necroza la interior, cu dimensiuni de ~ 62 x 43 x 50mm, fara limite de separatie fata de rect (pe care il amprenteaza, cu ingrosarea peretelui rectal anterior, maxim 13mm) si fata de colul uterin si vagin.
Ovarul stang cu diametrul maxim 34 mm, contine un chist de 18 mm.
Infiltrarea tesutului adipos perirectal (cu ingrosarea fasciei perirectale), perisigmoidian si de la nivelul parametrelor.
Adenopatii iliace externe, interne si comune drepte (10mm), obturatorii drepte si stangi (8mm), perirectale (7mm) si interaorticave inferioare (19 x 10mm). Dilatatie pieloureterala dreapta (bazinet 14mm, ureter lombar si iliac 9mm) pana la nivelul formatiunii parauterine drepte.
Ficatul cu dimensiuni normale, structura omogena, fara leziuni focale. Colecist cu continut lichidian, nu se evidentiaza calculi radioopaci la acest nivel. Cai biliare nedilatate. Vena porta cu calibru normal, permeabila. Pancreas, glande suprarenale, rinichi si splina cu aspect CT in limite normale. Absenta lichidului liber peritoneal.
CONCLUZII:
Formatiuni expansive pelvine (nu se poate face diagnostic cert CT intre formatiuni tumorale si leziuni inflamatorii), se recomanda laparoscopie exploratorie.
Adenopatii lombi-aortice inferioare si pelvine.
Data: 25.01.2010
.
Intrebarile mele ar fi urmatoarele:
1) In primul rand eu nu stiu daca: este abbces, este cancer benign sau cancer malign??Ce alte solutii de diagnosticare ma sfatuiti sa mai demarez?
2) necesita interventie chirurgicala neaparat? (asa am inteles de la medicul ginecolod si cel chirurg din orasul meu).Metode naturiste ar fi posibile?
2) Cum ar trebui efectuat, cel mai corect: intai sa fac laparoscopie...pentru a afla natura cancerigena sau inflamatorie a formatiunilor si eventual, dupa aflarea rezultatului biopsic, sa fac interventie de extirpare a tumorilor sau poate a tumorilor plus organelor afectate??
3) Conteaza perioada lunii (dupa menstruatie, mi-a recomandat ginecologul) la care sa merg pentru laparospopie?Data probabila a mentrustiei: 3 febr.2010)
4) Cat de urgenta ar fi interventia?
5) Cum sa decurga viata mea, pana la aceasta decizie? (alimentatie, cafea, tutun -sunt fumatoare a 10-15 tigari pe zi), viata sexuala, efort fizic, frig?

Cateva detalii despre simptomele mele:
M-am internat pe 18 ianuarie cu dureri abdominale si de spate si cu befra, frisoane (temperaturiel pe care le aveam : 37, 4 sau 34, 8).Dupa 4 zile de tratament cu antibiotice, antiinflamatorii si fier (perfuzabil) m-am externat (de la ginecologie) cu stare relativ buna: fara febra, fara dureri ziua (seara/noaptea inca ma mai doare spatele si putin abdomenul: mai mult intepaturi/sageti...pe care le resimt si in timpul zilei uneori.
In rest, alte simptome nu as avea. Psihicul meu este bun, eu sunt optimista, am pofta de mancare, dorm bine noaptea.
Totusi, credeti ca tumorile dor? sau dau febra? Nu stiu ce sa mai cred...am auzit atatea pareri incat astept si sfatul dvs. cu mare interes. Va multumesc din suflet
1 comentarii
0
31-01-2010, ora 18:17
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
Pt a afla natura acelei mase de tesut trebuie facuta laparascopie, cat despre o posibila interventie chirurgicala si urgenta de efectuare se poate discuta doar dupa ce veti sti exact de ce natura este acea proliferare celulara.Cat despre stilul de viata cred ca trebuie adaptat stilul de viata sanatos (fara tigari sunr incriminate ca a fi un factor declansator a multor afectiuni, o cafea pe zi este chiar indicata deoarece contine antioxidanti, adica ne protejeaza de cancer , alimente de buna calitate fructe legume si fara grasimi).
Febra insoteste intotdeauna un focar inflamator dar poate fi prezenta si in anumite tumori.O tumora prin volumul ei poate sa compreseze un nerv, organ (alta structura in general) si astfel pot aparea acele dureri.


Multa sanatate si nu va pierdeti credinta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul