rezultat ecografie san

18-02-2013
danna1979
Nu este medic/terapeut
danna1979
Am 34 ani, un copil de 3, 5 ani.In perioaada noiembrie-ianuarie am luat anticonceptionale Mercilon fara prescriptie medicala.Primele doua saptamani am sangerat f. tare, cu cheaguri, apoi urmatoarea luna a venit menstrutia normal si o data cu ea au inceput dureri in sanul stang cu intepaturi in san si axila si iradiere durere in mana si sub coaste, dureri ce au continuat pana astazi.Acum 10zile am facut ecografie abdominala care este buna si eco san stang cu urmatorul rezultat: san cu predominanta tesutului fibroglandular omogen. La unirea cadranelor externe mica imagine tronsonica3, 7 mm, fara semnal Doppler, compresibila cu aspect chistic. Dilatatii ductale nu. La varful axilei limfoganglion nepatologic. Mi s-a spus ca nu e o problema, dar ca va trebui urmarit ecografic peste 6 luni evolutia.Mi s-a dat Aulin si Diclac gel 5 zile. Ce tratament naturist as putea urma si cum se traduce in termeni nemedicali aceasta ecografie. Mentionez ca durerile persista dupa cele 5 zile de aulin si ungere cu diclac.
5 comentarii
0
18-02-2013, ora 18:06
danna1979
Nu este medic/terapeut
danna1979
mentionez ca am intrerupt anticonceptionalele de cand ma doare sanul.
0
21-02-2013, ora 19:16
danna1979
Nu este medic/terapeut
danna1979
de ce nu-mi raspunde si mie nimeni?Nu am scris unde trebuie?am scris si in sectiunea analize medicale.Unde sa svriu pt a-mi rsdpunde cineva?
0
23-02-2013, ora 14:34
Dr. Cosmina Brummer
Obstetrica-ginecologie, Rm.Valcea
Dr. Cosmina Brummer
Pentru afectiuni benigne ale sanilor, asa cum ar fi cazul dvs., tratamentul este cu:
-Mameldin, unguent care trebuie aplicat pe ambii sani, timp de 3 luni (fara a intrerupe pe durata menstruatiei);
-Femicur: 1 cps./zi timp de 3 luni.
De regula, simptomele dispar dupa tratament.
Se face o evaluare dupa tratament: consult senologic, ecografie san.Daca simptomele persista sau se accentueaza, medicul dvs.ginecolog va poate sugere investigatii suplimentare.
0
23-02-2013, ora 19:04
danna1979
Nu este medic/terapeut
danna1979
va multumesc din suflet pentru raspuns! indraznesc sa intreb si ce inseamba acel limfoganglion nepatologic, daca are legatura cu chistul.
0
07-03-2013, ora 13:01
kovacscarmen
Nu este medic/terapeut
kovacscarmen
Am 51 de ani, inca nu sint in menopauza, chiar mi-as dori deoarece am un spatele uterului un nodul de marimea unei mingii de ping-pong.La recomandarea ginecologului am facut si o mamografie care are ca rezultat urmatorul-sinul sting cu o opcitate ovalara de 22/18/15 mm omogen net conturata la 4 cm de mamelon, ambele axile cu ganglioni inflamatorii cronici d3e 5 la 11 mm, cod Bi-rads=2.ce inseamna aceste rezultate? Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •