rezultat ct ingrijorator

05-04-2012
mehes tibi
Nu este medic/terapeut
mehes tibi
buna ziua. anul trecut in noiembrie am avut un accident de munca. primul ct am apucat sa o fac in ianuarie. acesta era rezultatul: discopatie L5-S1 cu moderata pensare discala globala, degenerare discala cu vaccum fenomen. minim prolaps discal intraforaminal drept la nivelul discului iv L4-L5. fractura platou superior L1 cu traiecte de fractura pe conturul anterior al corpului vertebral si cu infundarea platoului superior aprox. 6 mm. aliniament vertebral pastrat. aceasta a fost facuta in 20/01/2012. in 27 martie am fost in control la neurochirurgia baia-mare. acesta este rezultatul primit de la ct: corp vertebral L1 cu minima tasare veche in 1/3 anterioara, prin prabusirea platoului superior. copr vertebral T12 contine in 1/2 anterioara o imagine osteochistica de 14*11 mm cu pereti subtiri bine determinati. si medicii nu i-mi spun nimic concret. am cancer?
acea formatiune osteochistica poate proveni din cauza fracturii? va rog sa ma ajutati cu sfaturi. va multumesc !
3 comentarii
0
05-04-2012, ora 10:28
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
bineinteles ca NU ai cancer, cel putin pe baza investigatiilor prezentate de tine mai sus. cine ti-a dat de inteles ca ai avea ? despre ce iti spun medicii... cum adica nu iti spun nimic concret ? i-ai intrebat pe ei daca ai sau nu cancer ?
0
05-04-2012, ora 14:03
mehes tibi
Nu este medic/terapeut
mehes tibi
doctorita de la neurochirurgie mi-a spus ca tre sa fac un rmn. am intrebat-o daca e cancer. ea a tras din umeri.
0
05-04-2012, ora 19:49
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
este EXTREM de putin probabil sa fie cancer. acest diagnostic nu se poate pune decat pe baza unei biopsii, care se preleveaza numai in anumite conditii clinice de suspiciune foarte inalta. e cazul sa te relaxezi!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectuarea tomografiilor computerizate la copii îi supune riscului de cancer (studiu multinațional)
  •