rezultat citologic cervico-vaginal

08-12-2008
todmar91
Nu este medic/terapeut
todmar91
Buna seara,
V-as ruga din suflet sa-mi dati si mie niste detalii referitoare la testul Papanicolau, pe care abia l-am primit. Sunt foarte ingrijorata.
Concluzii: frotiu -grad 2 si 3 ;
LSIL : HPV Displazie usoara (cin1)
Polinucleare neutrofile: foarte frecvente,
Histiomacrofage: frecvente,
Flora microbiana: frecventa, bacili, extracelulara,
Va multumesc foarte mult.
3 comentarii
0
08-12-2008, ora 21:18
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
pai din ce se vede ai virusul HPV, care a dat modificări locale. ar trebui să faci tiparea HPV ca să vezi de care este- risc crescut sau scăzut- şi poate o colposcopie. displazia cauzată de el este tranzitivă în maxim 2 ani, la 90% dintre femei. dar trebuie să ai imunitatea crescută.
0
27-02-2009, ora 22:05
Mirela G.
Nu este medic/terapeut
Mirela G.
Buna seara! Sunt foarte ingrijorata si as avea nevoie de sfatul dumneavoastra.In urma testului Babes pe care l-am efectuat de 2 ori(In primul test a fost bifat scurgeri vaginale, endocervita hemoragica, la modificari reactive inflamatie si ASCUS).Al 2-lea test l-am efectuat la un interval de 1 luna de zile.De data aceasta la modificarile reactive a descoperit Koilocite si LSIL(CIN I)+HPV.Frotiu satisfacator, nr. lame:1.D-na doctor mi-a spus ca trebuie sa fiu operata.
Cat de grav este?Ce imi recomandati?
Va multumesc.
0
26-05-2009, ora 19:08
daewoo
Nu este medic/terapeut
daewoo
Pentru Mirela G. As dori sa stiu daca ai fost operata sau nu. Si pentru ce anume este nevoie de operatie in cazul tau.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.