rezultat buletin histopatologic:6008-6035

09-03-2012
cristinavuia68
Nu este medic/terapeut
cristinavuia68
ma numesc Cristina dar scriu pt.mama mea si vreau sa stiu ce inseamna rezultatul pe intelesul romanului.are73 ani.diagnostic clinic:tumoare de cec;nr.de blocuri:28 descriere macroscopica:fragment intestin, lungime 32cm.la15cm, respectiv 11cm de limite de evidenteaza o formatiune tumorala conopidiforma, infiltrativa, circumferentiala, friabila care aparent infiltreaza intreg peretele.6008-limita15cm;6009-limita la11cm;6010-6015-tumora;in tesutul adipos s-au identificat 23 ggl;6017-6020-ggl;6021-6035ggl. descrierea microscopica:6008-6009limite intestin gros fara infiltrare tumorala 6010-6016adenocarcinom tubulo-papilar, G2, arii cu caracter mucosecretant mai accentuat, alcatuit din glande sporite numeric, avind forma si marime variabila, tapetate de un epiteliu columnar pdeudostratificat cu celule mari, cu citoplasma palid eozinofila cu nuclei veziculosi, cu activitate mitotica prezenta;stroma tumorala desmoplazica cu prezenta unui infiltrat inflamator polimorf(limfocite, plasmocite, granulocite neutrofile, eozinofile);focare largi de necroza tumorala siinflamatorie.tumora patrunde in profunzime pana in tesutul adipos subseros, prezenti emboli tumorali vasculari.la nivelul seroasei-proces inflamator acut cu edem, hiperemie si infiltrat inflamator polimorf. 6017-6035tesut adipos cu23 limfonoduli, din care20 limfonoduli prezinta modificari reactive(histiocitoza sinusala, adenita catarala, hiperplazie de centrii germinativi, hiperemie), fara infiltrare tumorala si3limfonofuli cu metastaza carcinomatoasa masiva. concluzie:intestin gros cu adenocarcinom tubulopapilariG2, cu componenta mucosecretanta, inflamat cu extindere pana in tesutul adipos subseros(pT3).limite de rezectie libere, intre limfonodulii examinati(totali23)trei prezinta metastaza carcinomatoasa. pT3N1Mx cod ICD-O:C18.9, 8130/3 vreau sa stiu ce inseamna si ce sanse are va multumesc mult Cristina
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.