rezultat bitest

19-01-2012
vali1312
Nu este medic/terapeut
vali1312
Buna ziua,

Sunt insarcinata in 12 sapamani si saptamana trecuta am facut analiza bitest. Rezultatul este urmatorul:
MoM NT=1, 12, Beta HCG=56, 0 si PAPP-A=0, 407
Riscul de varsta 1:286 - risc SCAZUT.
Riscul biochimic de aparitie a trisomiei calculat in functie de varsta gestationala si valorile masurate ale analizelor din bitest este de 1:81 - risc CRESCUT.
Riscul combinat de aparitie a trisomiei 21 calculat in functie de varsta gestationala, translucenta nucala si valorile analizei din bitest este de 1:273 - risc SCAZUT.
Riscul de aparitie a trisomiei 18/13+TN este de 1:2135- risc SCAZUT.

Va rog frumos sa-mi spuneti daca intr-adevar exista riscul de sindrom Down datorita rezulatului de la riscul biochimic.

Va multumesc anticipat,
Vali
2 comentarii
0
20-01-2012, ora 20:23
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Riscul dumneavoastra de a avea un copil cu sdr Down este de 1/273. Adica din 273 de copii nascuti, 1 ar avea sdr Down.
Daca riscul vi se pare acceptabil atunci e ok!
Daca vi se pare crescut, puteti face triplu test si vedeti ce risc apare atunci. Cealalta solutie este sa faceti amniocenteza/CVS si puteti exclude acest risc.
0
27-03-2014, ora 19:52
carmen puiu
Nu este medic/terapeut
carmen puiu
buna seara, am 15 saptamani de sarcina si am primit rezultatul de la bitest

rezultatul:RISCUL de varsta este de 1:469(frecventa cu care apare sindromul DOWN la copii nascuti din mame in varsta de 32.3 ani este de 1:469 nasteri )
riscul de varsta este SCAZUT

RISCUL BIOCHIMIC DE APARITIE A TRISOMIEI 21 (SINDROM DOWN)calculat in functie de varsta gestationala si valorile masurate ale analizelor din bitest este de 1 :161 RISCUL ESTE CRESCUT peste valoarea cutoff de 1:250 si sub valoarea pragului de amniocenteza care este de 1:200)

RISCUL DE APARITIE A TRISOMIE 13 ESTE DE 1 :10000.Risc scazut ( sub valoarea cutoff de 1 :100 )

ce ma sfatuiti sa fac ?mentionez ca sunt la un doctor foarte bun si mi sa spus sa nu ma ingrijorez si sa revin peste 3 saptamani la un ecograf abdominal si ca nu necesita amniocenteza!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul