rezultat biopsie si gravida in 7 luni

27-05-2012
valentina13
Nu este medic/terapeut
valentina13
buna ziua..am o problema sora mea care are 35 ani gravida in 7 luni a fost operat de o alunita care se modificase destul de mult
in urma biopsiei a primit urmatoarele diagnostice
-cod oms 8743/3 CLAY 4 BRESLOW 7.8
-cod oms 8750/0
ma intereseaza este cancer ?? daca a fost scoasa alunita mai poate aparea?
doctorii de la spitalul elias i-au spus sa-si duca sarcina la capat apoi sa faca un RMN
exista riscul sa ii mai apara ceva la rmn?? copilul poate fi afectat in vreun mod??
gandesc ca daca ar fi cancer nu i-ar fi dat tratament??
va multumesc
5 comentarii
0
29-05-2012, ora 14:32
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Acesta este rezultatul intreg, nu mai sunt si alte precizari??
0
30-05-2012, ora 13:59
valentina13
Nu este medic/terapeut
valentina13
scuze in loc de clay, clark
scie in analiza mult mai multe dar sora mea refuza sa mi le dea pt ea important este copilul
ceea ce am scris este ce am reusit sa retin


va multumesc
0
30-05-2012, ora 19:35
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Da, asta ar fi fost urmatoarea intrebare (CLAY vs CLARK). Primul cod oms corespunde din pacate unui melanom cu extindere superficiala, Breslow este grosimea in mm, Clark indica pana unde a ajuns in straturile pielii.
Inteleg faptul ca sora dvs. pune copilul pe primul loc, insa tot in interesul copilului este bine ca imediat dupa nastere sa mearga la investigatii amanuntite, asa cum i-a recomandat medicul.
Faptul ca a avut acea mica interventie si a scos ce era acolo nu o fereste de alte complicatii, uneori in momentul in care se realizeaza extirparea leziunii, boala poate fi deja avansata; sa speram ca nu este si in cazul acesta.
Trebuie vazut in ce stare sunt ganglionii din vecinatate, eventual facuta biopsie din cel mai apropiat ganglion (asta bineinteles se va stabili impreuna cu medicul curant) si efectuat acel RMN.
Multa sanatate si indrumati-o pe sora dvs sa-si faca toate investigatiile!!
0
31-05-2012, ora 13:28
valentina13
Nu este medic/terapeut
valentina13
va multumesc frumos...nu as fi crezut ca pot primi asa repede un raspuns va multumesc
0
14-06-2012, ora 19:34
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Buna ziua! Am vazut topicul si mi s a parut util sa intervin pentru ca am avut o problema asemanatoare. Acum cateva luni am observat ca o alunita pe care o am de cand ma stiu (nu stiu daca e chiar din nastere) se modificase putin ca pigmentatie, insa nu si ca dimensiune (1cm). Am fost la medic, s a uitat doar cu o lupa, mi a confirmat modificarea si m a trimis sa fac dermatoscopie (acolo nu avea aparat). M am speriat f tare si am mers de urgenta la o clinica privata, la un medic destul de renumit in dermato-venerologie. S-a uitat rapid cu un aparat care parea sa fie de fapt o lupa mai performanta pt ca vedea imaginea pe o plasma si mi a spus ca are tendinta de marire si trebuie scoasa pe loc. Am fost de acord pt ca oricum imi doream asta. Mi- a scos o intr-un minut, un asistent pe care l am intrebat daca mai trebuie intervenit cu ceva (biopsie), m a asigurat ca nu sunt prb din moment ce dna doctor a decis sa o scoata asa repede.Mi a zis ca are multe cazuri suspecte de melanom si in niciun caz nu procedeaza asa. Atunci m am linistit si m am bucurat dar acum stau si ma gandesc daca a fost ok sa nu fac niciun fel de biopsie. Locul s a vindecat frumos, fara ganglioni sau altceva dar uneori mai imi fac griji. Dnv ce credeti? Eu am avut incredere in aceasta clinica de prestigiu in orasul meu si mai ales dna dr care e la fel de renumita. Acum am o sarcina de 15 saptamani si ma simt f bine dar am ramas asa cu o strangere de inima ca nu stiu ce a fost de fapt cu acea alunita.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sarcina luna VII
  •