rezultat biopsie carcinon scumos keratizant ce inseamna?

28-01-2009
elena@@
Nu este medic/terapeut
elena@@
sau examinat fragmente tisulare in acelasi recipient si incluse intrun singur bloc de tesut tumoral cu caracter histopalogic carcinon scomos kertizant moserat diferentiat- va rog mult este vorba despre mama mea doctora ei nu vrea sa zica nmk concret zice k e intre bn si rau va rog zicetymi si mie daca e cancer si in ce grad este...ni sa zis k trebuie sa fca vreo 20 de sedintze de raze k sa se localizeze intr--un loc pt k ea are si niste ganglioni ascunsi pe burta pe picioare etc...va multumesc foarte mult...
4 comentarii
0
26-02-2009, ora 14:05
emigeorgi
Nu este medic/terapeut
emigeorgi
draga Elena, nu ai precizat locul de unde a facut biopsia. Eu de la inceputul anului am aflat k am cancer.A iesit tot carcinom cu celule scuamoase keratinizate dar la col eterin.Am terminat 5 saptamani de radioterapie externa, chimioterapie 5 sedinte si urmeaza cea interna(intracavitara) dupa 4-6 sapt operatia.Nu vreau sa te sperii dar tot ce iese carcinom la biopsie este cancer. A FOST UN MARE SOC si ptr mine vreo 2 zile ca doar am 28 de ani dar acu sunt f optimista si cu incredere in D-zeu si cu sprijinul familiei am trecut peste tratamentul f agresiv si mai am un pic si ajung la operatie si in cateva luni reintru in normal.Bine este sa urmeze tot tratamenul care i se indica atat cat suporta organismul si cu mult optimism si ajutor familial se va face bine mama ta.Sper k ti-am fost un pic de ajutor si multa sanatate mamei tele! P S. nu ai precizat ce stadiu este mama ta.
0
26-02-2009, ora 15:47
elena@@
Nu este medic/terapeut
elena@@
draga emigeorgi ity multumesc pt raspuns biopsia este luata de pe buza dreapta a vaginului ea a avut o buba acolo de 2 ani si nu a dat importantza si sa agravat acum ea are cancerul in tot corul asa ni sa spus nu styu faza dar ni sa zis k nu mai are mut da trait maximum 3 sap o luna.nu styu faza pt k eu nu am putut sa ma duc personal pt k nu stau in romania acuma ma duc sa vad care e treaba..
0
26-02-2009, ora 16:08
emigeorgi
Nu este medic/terapeut
emigeorgi
draga elena@@, nu stii in ce stadiu este mama ta?Sa inteleg k are metastaze?Lupta alaturi de mama ta si sa faca tot ce este posibil si sa nu se gandeasca ca mai are nu stiu cat de trait ci sa mearga inainte...boala asta tine f mult si de psihic.Niciun dr nu poate sti exact cat mai are de trait un pacient totul depinde de el, de organismul fiecaruia si de D-zeu.De cand am aflat de diacnosticul meu nu a fost zi sa nu ma rog la D-zeu sa ma intareasca la trup si la minte sa pot lupta cu boala si tratamentele agresive si uite ca mai am putin(iradierea interna sapt viitoare 2 aplicatii si dupa operatia cu histerectomie totala plus scoaterea ganglionilor limfatici de la abdomen).Sanatate multa tie si mamei tele
0
26-02-2009, ora 22:38
elena@@
Nu este medic/terapeut
elena@@
draga emi georgi nu styu sigur daca are metastaza eu ma duc acum duminica in romania si o sa aflu tot adevarukl k asa prin telefon nu prea am inteles nimik de la doctora.io ity multumesc din sufet k mi ai raspuns la mesaj ity doresc insanatosire grabnica si sa ai putearea sa treci peste toate...te pup si ai grija de tine.ps nu ai idee cat de mult ma ajutat rasunsul tau...pt k doctora o cam da de gard cu noi...

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.