rezultat biopsie, cancer benign

02-03-2010
carmelitan
Nu este medic/terapeut
carmelitan
Buna ziua din nou. Va multumesc f.mult pt.raspunsul dvs.promt si foarte la obiect.
Acum, revin cu o noua intrebare.
Astazi am primit telefonic rezultatul la biopsie. D-na asistenta (caci dansa mi-a dat rezultatul) mi-a spus ca rezultatul e bun.Si ca gata, am scapat. Eu am intrebat daca asta inseamna ca tumorile mele nu au fost de natura cancerigena? Iar dumneaei mi-a raspuns ca nu au fost de natura maligna, dar ca au fost de natura benigna.
Ce inseamna mai exact? ca nu m-a lamurit? Adica nu o sa mai fie nevoie de chimioterapie? sau nu exista riscul recidivarii? Sau, odata scoase toate organele afectate de tumorile beningne inseamna ca m-am vindecat de cancer?
Va rog mult sa ma luminati putin...ca nu stiu ce sa cred. Ce urmeaza de-acum, in regimul meu de viata?
Va multumesc din suflet.
2 comentarii
0
03-03-2010, ora 17:32
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Inseamna ca era o formatiune tumorala benigna, nu va fi nevoie de chimioterapie, nu va recidiva si odata eliminata nu vei mai avea probleme.Acum trebuie sa treci pe la clinica si sa iei rezultatul anatomopatologic scris...cand il vei avea sa ni-l scrii si mai vorbim.ne lamurim ce a fost si ce e de facut.Dupa cateva luni de la operatie trebuie sa treci pe la endocrinolog, dupa cum ti-am spus, pentru terapia de substitutie hormonala.Mai ai dureri in acel loc ?
0
03-03-2010, ora 22:44
carmelitan
Nu este medic/terapeut
carmelitan
Va multumesc f.mult, d-na doctor.
Dureri mai am f.putin langa operatie...iar piciorul (coapsa dreapta-partea exterioara) inca mai e usor amortit. Saptaman viitoare merg la Cluj pentru consultul de 1 luna dupa operatie si tot atunci voi lua si rezultatul scris al rezultatului examenului histopatologic. Va voi comunica ce scrie acolo si va tin la curent cu noutatile.
Toate bune, multumiri din suflet si multa sanatate si dvs.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul