rezultat IRM abdomino-pelvin cu contrast I.V

23-03-2014
sasha123
Nu este medic/terapeut
sasha123
Buna ziua,
va rog o opinie cu privire la un tratament medicamentos sau operatie pentru urmatorul rezultat IRM ( voi puncta doar aspectele care nu au iesit OK)

endometru cu grosime ~ 8:10 mm cu usor hipersemnal omogen, ovar drept cu dimensiuni 30/33/30 m prezinta un chist de aprox 18 mm in hiposemnal T2, hipersemnal T1 cu caracter hemoragic; mic revarsat lichidian in Douglas, cativa ganglioni cu aspect inflamator inghinal bilateral. Fara aspecte endometriotice decelabile in prezent

Multumesc mult,
3 comentarii
0
25-03-2014, ora 16:55
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Grosimea endometrului, acel mic chist pe ovarul drept si lichidul din Douglas pot fi lucruri fiziologice, normale. Depinde in ce perioada a ciclului menstrual sunteti.

O zi buna!
0
25-03-2014, ora 18:55
sasha123
Nu este medic/terapeut
sasha123
Buna seara,
Cand am efectuat IRM-ul eram in ziua 18 a ciclului menstrual;problema consta in faptul ca de aproximativ 2 ani ma confrunt cu dureri in zona genitala (am realizat o serie de analize si ecografii-nimic concludent ) si in ultima instanta am facut acest RMN, fiind la un moment dat diagnosticata cu suspiciune de endometrioza... Se pare ca nu, drept urmare capul sus si continuam cu investigatii..:)
0
01-04-2014, ora 21:28
maryana13
Nu este medic/terapeut
maryana13
Buna seara!Va rog sa-mi spuneti la ce sa ma astept dupa urmatorul rezultat la un rmn pelvin.(sunt foarte speriata). -Corp uterin cu volum crescut cu structura neomogena, deviat catre stanga cu relevare de multiple leziuni de tip fibro-miomatos, cu diametre cuprinse intre 7mm si 21mm.Cel cu diametrul de 21mmm fiind fara priza de contrast. -Leziune ovoidala pseudochistica localizata adiacent peretelui lateral stang al limitei col-corp uterin cu diametrul de 29/20 mm, cu hiposemnal T1 si hiposemnal T2 in interior(continut lichidian)si priza de contrast parietala periferica, relativ bine delimitata fara aspecte evidente infiltrative locale. -Chist lichidian ovarian stang cu diametrul de 10mm. -Semnal lichidian periuterin postro-inferior in cantitate redus moderate, inclusiv la nivelul fundului de sac Douglas. Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.