rezulate hemoleucograma, elecrofreza hemoglobin sideremie

27-11-2013
anca popescu
Nu este medic/terapeut
anca popescu
Buna ziua,
Va rog mult sa ma lamuriti ce ar trebuie sa fac in conditiile in care urmatoarele analize au iesit prost:
HEMOGLOBINA 9, 56 interval referinta laborator 11, 7-15, 5
HEMATOCRIT 29, 4, interval 34-45
VEM 71, 3 interval 81-100
HEM 23, 2 interval 27-34
RDW-CV 16, 2 interval 11.5-14, 5
SIDEREMIE 28, INTERVAL 37-170
ELECTROFOREZA HEMOGLOBINEI HB-A 97, 6% interval 96, 8-97, 8 si HB-A2 0, 9 interval 2, 2-3, 2
Celelate sunt in limitele normale indicate de laborator

Am 29 de ani, stari de oboseala mai accetuate acum cu sezonul rece; analizele le-am facut in timpul menstruatiei, daca asta ar putea influenta? cat de ingrijoratoare este situatia?

Multumesc.
Cu anemia am probleme de mica, insa nu am mai facut de multa vreme analizele
2 comentarii
0
29-11-2013, ora 09:20
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna ziua,

Din toate datele expuse de dumneavoastra, exista o mare probabilitate sa fie vorba de o anemie feripriva si nu de o componenta talasemica; sigur ca dumneavoastra trebuie sa mergeti cu rezultatele la medicul care v-a recomandat analizele.
Intr-adevar perioada menstruatiei nu este tocmai indicata in recoltarea analizelor.
Ar trebui sa faceti mai multe investigatii, sa cautati cauza acestei anemii. Discutati cu medicul curant.
Multa sanatate!
0
29-11-2013, ora 12:06
anca popescu
Nu este medic/terapeut
anca popescu
Va multumesc frumos!
Voi reveni la medicul de familie.
In principiu alimentatia mea este total nedecvata, ca sa nu spun inexistenta in unele zile, mai ales in ultima perioada din cauza stresului si muncii prelungite in birou.
Ar puea fi o explicatie pentru sideremia sub pragul de jos? sau sunt alte cauze ascunse?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hemoleucograma - informații pacient
  •