rezectie la molar superior

17-02-2009
carmen1963
Nu este medic/terapeut
carmen1963
in urma unui tratament cu obturare de canal dupa care nu m-am simtit grozav, adica durea la presiune, azi am fost sa imi fac radiografie, la un lab de-asta de radiografii dentare si oberv eu ceva f ciudat pe radiografie, pe unul din canale chestia alba, probabil cu ce a umplut canalele, era f scurta nu ajungea pana la capat, arata ca un bont de ac. cu acea radiografie merg la dr Fronie, care e chirurg maxilo-faciala, nu endodont, din cate stiu eu el nu face retreamenturi, dar nu stiam niciun endodont si vroiam sa mai aflu o parere. se uita pe xray si zice: ai granoloame la toate canalele. unde se vede ca un ceva bontit este o obturatie incompleta fiindca trebuie ac curbat :-s mergi inapoi la dentistul respectiv, spune-i sa refaca obturatia ca sa fie completa si aceeasi zi vii sa te operez pt granuloame, ca daca nu vii in aceeasi zi e risc sa se umfle." Atat a zis. Ce sa fac? chiar nu se pot corecta/vindeca aceste granuloame si nechirurgical? nu mai stiu pe cine sa cred, unu se spala pe cap cu mine trimitandu-ma la chirurg si nefacand complet obturatia si altu vrea sa ma taie fiindca el nu face retreatmenturi si nu vrea probabil sa scape o operatie din mana. Deci sa mai caut un endodontist in craiova? sunt sanse sa scap fara operatie?

PS: e cumva posibil ca toata durerea mea cand curata acel canal cu acul zimtat sa fi fost din simplul fapt ca este curbat si cum ea folosea ac drept atunci ma intepa si durea? mi-e clar ca obturarea si curatarea acelui canal nu a fost facuta corect, daca as face-o corect s-ar retrage granulomul? mi-e groaza rau de tot de operatie si nu vreau sa extrag
1 comentarii
0
18-02-2009, ora 15:48
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Buna ziua! rezolvarea problemei dvs se face combinand cele 2 metode medicale...retratament de canal/e si apoi eventual rezectie...asta depinde de dimensiunile granuloamelor.si de reactivitatea organismului.Oricum primul pas trebuie facut la endodont care daca nu are ace Ni-Ti si apex locator (cel putin)..nu este endodont.La revedere!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul