rezectie de stomac

25-09-2007
12nic
Nu este medic/terapeut
12nic
Cine imi poate oferi amanunte despre rezectia de stomac cu scop de a slabi?
Daca stie cineva in ce consta si unde anume in Romania se practica acesta operatie cu succes.
Va multumesc.
2 comentarii
0
28-09-2007, ora 00:00
jflvibvib
Nu este medic/terapeut
jflvibvib
este o operatie traumatizanta, cu numeroase riscuri si complicatii care se pot reflecta asupra sanatatii, beneficiile sunt prea mici.si este si costisitoare.
0
23-11-2007, ora 00:00
ghitavirginia
Nu este medic/terapeut
ghitavirginia
Nu te-as sfatui sa recurgi la o asemenea solutie! Vb din propia experienta! Ia aminte: in urma cu 22 ani ma trezesc intr-o buna zi ca mor de durerie de stomac; practic ma cocosam de durere. M-am dus la urgente (in anii 86 - 87 pacientii erau tratati cu mai mult respect) si nici mai mult nici mai putin aveam ulcer perforat! S-a recurs la interventia chirurgicala, in timpul careia nu s-a putu face altceva decat o curatare a abdomenului. Dupa 3 luni am trecut iarasi prin aceleasi groaznice chinuri, moment in care si stomacul a fost rezecat. Nu pot sa va spun prin ce-am trecut. Nici nu vreau sa-mi amintesc macar. Am tinut regim strict vreo 3-4 luni, dupa care vreau sa-ti spun ca ma-am simtit (si ma simt) bine. Uneori primavara sau toamna aceasta boala ma mai supara, motivul fiind ca stomacul nu s-a adaptat la rezectia facuta (diagnostic pus dupa o ecografie). Ei bine, dupa doua anestezii totale, survenite la interval de doar trei luni, m-am ingrasat cu 15 kg, kg pe care si astazi le port si de care parca am devenit obsedata si nu mai pot scapa de ele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • 10 recomandări pentru un stomac sănătos
  •