rezectie apicala

18-09-2013
ELEONORA33
Nu este medic/terapeut
ELEONORA33
Buna ziua.Am o problema cu un dinte.Am avut o infectie, am facut radiografie, mi s/a prescris augmentin, dupa aceea mi s/a drenat dintele, a fost pusa plomba.Dupa aproximativ 4 luni a aparut o noua durere.Dupa ce mi s/a scos plomba si s/a desfundat canalul durerea a trecut dar mi s/a spus sa fac neaparat o rezectie apicala tinandu/se cont de radiografia facuta in urma cu 4 luni si vreau sa stiu daca este singura solutie su sunt si lte metode de a rezolva aceasta problema.Nu sunt convinsa ca este nevoie de aceast rezectie, mai ales ca durerea a trecut si mai ales ca nu mi s/a facut o noua radiografie care sa evidentieze in ce stadiu se afla acum infectia.Multumesc
4 comentarii
0
19-09-2013, ora 09:10
Dr. Zlotea Mircea
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Zlotea Mircea
Se pare ca este vorba despre un granulom periapical, posibil chiar un chist. In stadii incipiente, clinic este practic imbosibil de facut diferenta intre aceste doua patologii. Tratamentul se face sau medicamentos sau chirurgical, in functie de caz si raspunsul la terapie. Daca tratamentul medicamentos este condus corect, probabilitatea de vindecare variaza la in jur de 85%, ceea ce este un rezultat foarte bun. In caz de nereusita se va recurge la rezectia apicala, sau chiar indepartarea dintelui.
Multa sanatate!
0
19-09-2013, ora 12:03
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Durerea a trecut tocmai pentru ca s-a desfundat canalul, dar nu puteti sta cu el netratat...altfel riscati sa pierdeti dintele curand. DUpa cum zicea domnul doctor, canalele trebuie bine curatate si tratate si astfel se poate vindeca "infectia" de la varful dintelui. Trebuie dispensarizat dintele, vazut cum evolueaza si actionat in consecinta.
0
24-09-2013, ora 16:32
ELEONORA33
Nu este medic/terapeut
ELEONORA33
Mi s.au curatat canalele, s/a obturat canalul.Intrebarea mea este daca rezectia apicala este singura solutie deoarece imi este si frica am cunoscut pe cineva care a facut o asemenea rezectie si care a ajuns sa fie internat la urgente cu ameteli, varsaturi, stare de rau tinut in perfuzii si analize si sunt un oic cam derutata de aceasta interventie mai ales ca am si un singur rinichi si nu stiu daca influenteaza in vreun fel.Intrebarea mea este daca este singura solutie rezectia sau exista si posibilitatea altor tratamente.Va spun sincer sunt dispusa si sa renunt la dinte dar nu stiu daca se poate extrage fara riscuri daca are urme de infectie.Oricum, multumesc pentru raspunsuri.
0
25-09-2013, ora 16:32
Dr. Alex Salan
Chirurgie orala si maxilo-faciala, Craiova
Dr. Alex Salan
Reactiile cunostintei Dvs sunt de la frica., si, posibil, nemancat inainte de interventie. Nu este atat de traumatizanta. Garantia ca infectia este 100% eradicata nu poate fi oferita. Merita incercata interventia, inainte de extractie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rezecție apicală - ghidul pacientului (ce trebuie să știi)
  •