revine tusea?

15-12-2013
oanaioana
Nu este medic/terapeut
oanaioana
D-le dr.FValeriu, am o fetita de 3ani pe care am tratat-o dupa indicatiile si sfaturile dvs.de pe forum de un sindr.IACRS, otita nefiind foarte grava, a mers doar antiinflamator si pic.auriculare, de nas si ochi.Tusea a disparut, dupa 2 luni de tusit si siropuri fara rezultate.Acum suntem in a6-ea zi de Protalgol, respira bine in timpul zilei, fara vorbit nazonat, DAR, seara dupa culcare, 2-3 ore sforaie si in aceasta seara, dupa culcare a tusit foarte sec o data, vreo 2 secunde, si tare mi-e teama de reaparitia tusei, pt.k am tras mult cu accesele nocturne si apneea.Spuneti-mi, va rog, ce ar trebui sa fac??de unde mai apare acum tusea??
Multumesc!
7 comentarii
0
16-12-2013, ora 11:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate aparea daca copilul face reflux gastric in pozitie culcat
se exclude din alimentatie complet..tot ce este acru, fructele citrice, ciocolata...s.a care irita faringele si mucoasa gatsrica
continuati cu colargol..si pentru gat.. ii dati putina miere de albini in care se pun 5 pic de Vit a uleioasa.
0
16-12-2013, ora 20:18
oanaioana
Nu este medic/terapeut
oanaioana
Am administrat o lingurita miere cuvit.A.Cat timp se adm.si de cate ori pe zi??La ce ajuta vit.A?Multumesc!
0
16-12-2013, ora 22:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
miere un varf de lingurita...si se poate de 4_5 ori pe zi
0
17-12-2013, ora 06:29
oanaioana
Nu este medic/terapeut
oanaioana
Si inca o problema, de azi-noapte i s-a infundat nara stanga, cea dr.e libera, si tot pe partea stg.a avut problema cu otita si ochisorul.De ce doar cea stg?Mi-e teama de revenirea pr.cu urechea.Multumesc pt.promtitudine.
0
17-12-2013, ora 19:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e bie sa mergeti la ORL.. pana vineri.. nu intrati in zile libere fara sa stiti care e problema
0
17-12-2013, ora 21:49
oanaioana
Nu este medic/terapeut
oanaioana
Stiu ce spuneti, ziua nu e infundata la nasuc, acum, la culcare, a tusit ceva mai mult, de 3-4ori si tusea, spre sfarsitul accesului, parca are ceva flegma.a inceput sa vb.si nasonat...o fivorba de o raceala, ceva, avand in vedere k e si primul an la camin
...sa-i dau ceva de tuse??Ma scuzati de insistenta dar o saptamana am scapat de tuse si acum..iar...nu stiu ce sa mai fac...
0
18-12-2013, ora 20:51
oanaioana
Nu este medic/terapeut
oanaioana
Tuseste foarte mult iar, tuse seaca, iritativa, curge un pic si nasucul, dar tusea o chinuie rau.am luat sirop de patlagina, e bun??maine e a 10-a zi de Protalgol, dar acum din cauza revenirii racelii, nu pot sa-mi dau seama de rezultate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •