reumatism al urechii?

10-05-2009
liliana47
Nu este medic/terapeut
liliana47
Buna ziua, revin pe acest forum cu speranta ca poate o sa gasesc raspunsul la problema mea.

Fac un scurt istoric al problemei mele: de aproximativ doi ani am probleme cu urechea dreapta in sensul ca am dureri de intensitate medie (ori de cate ori intru in contact cu frigul sau curentul) dureri care imi radiaza in jos spre gat (nu am amigdale) si in sus pana la jumatatea fruntii cuprinzand si ochiul drept. Am fost la 3 medici ORL, toti mi-au spus ca nu am otita. Mi-au recomandat antiinflamatoare: ketonal, diclofenac picaturi cu acid saricilic 3%, unul mi-a recomandat si sermion timp de o luna.

Cat timp iau tratamentul mi-e bine, cand nu-l mai iau am aceleasi simptome.

La indicatia dvs am facut o radiografie stomatologica panorama, am fost la medicul stomatolog si mi-a spus ca nu am probleme stomatologice si tot la ORL trebuie sa gasesc raspunsul. Mentionez ca mi-e frig la ea si noaptea cand dorm chiar si acum si sunt nevoita sa-mi pun ceva pe cap la temperaturile astea ridicate.

Va rog ajutati-ma, ce sa fac si ce sa iau pentru ca nu pot traii numai cu antiinflamatoare.
VA MULTUMESC.
3 comentarii
0
10-05-2009, ora 18:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este clar ca NU poate fi vorba despr o otita ( inflamatia urechii externe sau medii). Inflamatia este un proces care este insotit de rosata si edem.. lucru care cu siguranta avea sa fie vizibil la consult!
daca medicul stomatolog a exclus o problema dentara ( nu ati specificat nimic daca a spus ceva de articulatia temporomandibulara pe acea parte !)/
Ramane un singur reper Coloana cervicala !
o cervicoartroza poate genera simptome algice, de durere si la distanta.. fara sa doara coloana cervicala !
UN consult la reumatolog cu radiografie a coloanei cervicale ar fi de ajutor.
0
11-05-2009, ora 10:27
liliana47
Nu este medic/terapeut
liliana47
Va multumesc pentru raspuns si mai ales pentru promptitudinea cu care o faceti, referitor la articulatia temporomandibulara nu am facut o astfel de radiografie dar o s-o fac si pe aceasta, cert este ca atunci cand deschid gura la articulatia din partea dreapta se simte o miscare diferita fata de cea din stanga, se simte un scartait al articulatiei (nu cred ca asta este termenul medical corect).Ce nu stiu, cine face aceasta citire :stomatologul sau reumatologul ?
0
11-05-2009, ora 14:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
de articulatia temporomandibulara se ocupa.. la OROMAXILOFACIAL. O clinica specializata in probleme maxilo-faciale.
Nu toti stomatologii fac legatura corecta intre problemele articulatiei. danturii si urechii !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.