de la 15 ani am reumatism articular

04-08-2011
elisabeta11
Nu este medic/terapeut
elisabeta11
buna ziua! am o problema ffff mare. Am 25 ani, de la 15 ani am reumatism articular, cand stau mult in picioare sau cand nu dorm suficient, am dureri fffff mari de genunchi, atat de mari incat abia mai pot sta in picioare :( pe la 17 ani mi-au fost prescrise injectii cu moldamin pe care le-am facut timp de 1 an, cate una pe saptamana.fara rezultat!!! un al medic de la sp militar din tm, mi-a spus ca puteam avea problem la inima deoarece erau prea puternice injectiile ptr mine.in fine... Intrebarea mea e daca exista vre-un tratament care sa ma scape de boala asta, de durerile astea groaznice care nu-mi dau voie sa am o viata normala. tratament medicamentos sau naturist. va rog din suflet daca imi poate raspunde un doctor din acest domeniu... va rog!!!! nu pot merge la un consult deoarecxe nu-mi permit. va multumesc!!!
4 comentarii
0
04-08-2011, ora 18:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din pacate nu am inteles singurele elemente esentiale: greutate/inaltime, status ocupational si sporturi practicate, antecedente traumatice si de alta natura etc.
Reumatismul articular acut post-streptococic, cel care necesita tratament penicilinic de tip Moldamin, afecteaza articulatiile doar pasager, in schimb afectarea principala este cea a inimii.
La ora actuala suferinta D-voastra nu are nici o legatura cu reumatismul acut post-streptococic din copilarie, ci are cu totul si cu totul alte cauze.
Este total exclus orice tratament medicamentos sau naturist pana la stabilirea unui diagnostic, de catre un ortoped sau de catre un reumatolog.
Pe termen scurt, evitarea eforturilor fizice si mai ales a celor sportive va ameliora suferinta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
06-08-2011, ora 18:33
elisabeta11
Nu este medic/terapeut
elisabeta11
va multumesc pentru raspunsul dat!
am 25 ani, 1.68m, 63 kg. sunt studenta, nu depun efort fizic...simplul fapt ca merg pe jos in fiecare zi imi provoaca dureri ce nu-mi dau voie sa ma odihnesc noaptea.
0
06-08-2011, ora 18:36
elisabeta11
Nu este medic/terapeut
elisabeta11
...nu practic nici-un sport. iar durerile astea le am de la 15 ani, cand mi-a fost facut un control in urma caruia mi s-a spus ca am " romatism articular acut" va multumesc!!
0
10-08-2011, ora 15:04
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Profilaxia timp de 1 an cu Moldamin saptamanal este corecta pentru un pacient de 15 ani, nu avea cum sa-ti afecteze inima, este tratamentul standard pentru RAA curat, fara afectare cardiaca..nu a fost mult, uneori, chiar cand nu exista cardita reumatismala se pot face pana la 5 ani de tratament dupa diagnosticarea acestei boli.Tu trebuia sa fii mereu in atentia unui pediatru [ pana la 18 ani ] si apoi a unui reumatolog si sa te prezinti anual pentru control si evaluare..plus control cardiologic.Dupa perioada de profilaxie care la tine a fost de 1 an nu ar mai fi trebuit sa ai aceste dureri osoase, sau cel putin sa le ai tot mai rar, aproape deloc.inseamna ca a fost insuficient si scurt tratamentul dar doar timp de un an.Prednison ai luat vreodata ? Dupa parerea mea ar trebui sa nu iei tratamente recomandate de unii si altii pe forum, pentru ca tu ai avut o boala serioasa care te afecteaza si acum..mergi cu trimitere la un reumatolog, fa-ti analize specifice situatiei tale si vezi ce te sfatuieste acesta...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: