retinere apa

24-08-2009
eugeniaa
Nu este medic/terapeut
eugeniaa
Buna seara.

Am39 de ani si o inaltime 1.62 s iam avut 62.4kg si procentul de apa 47.5 alerg seara, dimineata merg 3statii pe jos si tot seara fac la salon de intretinere electrostimulare in termocuverta.
Ca dieta - am scos painea alba folosesc painea neagra dar mai rar (o felie subtire de paine neagra ), grasimi, sucuri acidulate, cafea, dulciuri, si nu folosesc macaruri prea sarate.
Am scazut de la 62.4 la 59.6 in 3 sapt. dar a crescut aportul dea apa de la 47.5 la 55.5. - mentionez ca folosec ceaiuri si beau apa - 2l pe zi.
Acest lucru ma sperie, pe de o parte scad in greutate dar pe cealalta parte creste aporul de apa.
Va ROG SA MA AJUTAI SA LUCIDEZ ACCEASTA PROBLEMA.
Va multumesc, astept cu nerabdare raspuns
Eugenia
4 comentarii
1
24-08-2009, ora 23:05
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Acest lucru este simplu:

Functionarea corecta a organismului nu depinde numai de miscare si ceea ce intra in organism caci nu suntem masini ci si de alte lucruri esentiale:

a) de functionarea corecta a organelor care implica
b) un sange curat si sanatos care la randului implica
c) asimilarea corecta a substantelor din alimente si functionarea corecta a celulelor care implica
d) si un spirit care nu se ocupa numai de trup ci si de suflet si ii da destula mancare spirituala acestuia


Pentru trup vad ca faci destule la varsta ta, dar ar trebui sa faci tot atatea de multe si pentru suflet caci in acest trup nu stai prea mult pe pamant chiar daca il ai supraantrenat.

In plus mai poti face ceva util si pentru celule a caror sanatate nu se mai poate regla numai cu alimentatie si miscare in ziua de azi. Este nevoie de ceva eficient si natural pt. a regla balanta de care depinde aportul de apa in celule, balanta dereglata de foarte multi factori.

Informeaza-te despre homeopatie si incearca remediile homeopate care ti se potrivesc, pe cont propriu dupa ce ai citit destul sau cu ajutorul unui medic homeopat (de ex. Calcium carbonicum, Natrium phosphoricum, Kalium carbonicum, Magnesium phosphoricum, Natrium sulphuricum, Silicea, Sulfur, Nux vomica, Acidum nitricum, remedii de care au nevoie aproape toti oamenii in mod regulat in ziua de azi ) pentru reglarea in mod natural a aportului de apa - raport care se petrece la nivel de celula-, pentru administrarea de minerale importante in forma adecvata asimilabila sau pt detoxifierea ficatului.

Daca lipseste sodiul din mancare este rau, daca este prea mult sodiu este tot asa de rau.
Reglarea balantei dintre sodiu si potasiu la nivel de celula de care depinde si aportul de apa se face de catre rinichii secundari cu ajutorul hormonului aldosteron si care este influentat negativ foarte puternic de cortizon si alte medicamente si alifii pe baza de cortizon cat si de afectiuni la rinichi.
Peste 90% din populatie are afectiuni la rinichi de care nu stie in general. Acest lucru se vede dupa cearcane, ochi umflati, oboseala cronica, lipsa de sete si alte semnale.

Schimbarea dietei aduce intotdeauna schimbari in corp, corpului ii trebuie timp pentru a se regla adapta la noile conditii.
In functie de ce ceauri bei (evita ceai negru, verde, exotice, de rostopeasca, de coada calului, de sunatoare) se poate influenta organismul intr-o directie sau alta.
Anumite ape care contin prea multe minerale dauneaza rinichilor. Exista remedii homeopate pt. curatirea si stimularea rinichilor.

De asemenea evita si uleiurile rafinate si margarina si inlocuieste sarea iodata cu cea de mare fara iod sau sare de salina nerafinata.

Sper sa te fi luminat deajuns...
0
30-11-2011, ora 22:13
eugeniaa
Nu este medic/terapeut
eugeniaa
Buna seara,
va trimit analizele nepotelului meu si va rog sa-mi intepretati analizele -nepotelul are 6 LUNI
multumesc,


Hemoleucograma Test Rezultat Rez. optim
RBC 4.11 3.8 - 5.2 *10^6/mm3
HGB 11.4 9.9 - 14.5 g/dl
HCT 34.8 29 - 45 %
MCV 84.7 73 - 87 fL
MCH 27.7 24 - 30 pg
MCHC 32.7 32 - 36 g/dl
RDW 15.3 11.5 - 14.5 %
PLT 350 150 - 550 *10^3/mm3
PDW 19.0 12.0 - 16.5 %
PCT 0.29 0.16-0.48 %
MPV 8.2 7.4 - 10.4 fL
WBC 18.80 5 - 17 *10^3/mm3
GR
NE 0.62 0.95 - 7.6 *10^3/mm3
EO 0.038 0.10 - 1.36 *10^3/mm3
BA 0.220 0.0 - 0.2 *10^3/mm3
LY 16.60 2.3 - 12.92 *10^3/mm3
MO 1.330 0.10 - 1.36 *10^3/mm3
GR %
NE % 3.3 19 - 45 %
EO % 0.20 2 - 6 %
BA % 1.17 0.0 - 2.0 %
LY % 88.3 46 - 76 %
MO % 7.06 2 - 8 %
Frotiu sanguin LEUCOCITOZA CU LIMFOCITOZA CU FRECVENTE LIMFOCITE POLIMORFE
NEUTROPENIE
0
26-06-2012, ora 21:56
eugeniaa
Nu este medic/terapeut
eugeniaa
Buna seara,

Am sinozita maxilara stinga si frontala plus deviatie de sept. Inrebarea este toate trei se opreaza impreuna?
multumesc,
0
30-06-2012, ora 15:18
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Doamna Eugenia, intrebati-va medicul care v-a recomandat operatia (presupun ca este ORL-ist). 80% dintre oameni au deviatie de sept, este normal, pentru ca nu avem, cei mai multi dintre noi, jumatatile fetei perfect simetrice, insa numai 20% necesita operatie. Pentru deviatia de sept exista 2 tipuri de operatii: clasica si cu laser, ultima fiind mult mai usoara. Eu am fost operata cu laserul si rezultatul a fost vax albina (eu nu am sesizat nici o diferenta fata de cum eram inainte, deci am facut-o aproximativ degeaba). Presupun ca d-vostra veti suferi o interventie chirurgicala clasica, si atunci probabil ca veti fi operata si de deviatia de sept in acelasi timp. Cel putin asa presupun, dar v-am spus, pentru a fi sigura, intrebati-va medicul in prealabil.

Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: