retentie hidrica... am nevoie de diuretice

17-12-2007
ioana ioana
Nu este medic/terapeut
ioana ioana
retentia hidrica a fost indusa de mine prin utilizarea de diuretice in doze din ce in ce mai mari; mi-a creeat dependenta si nu am mai putut renunta la ele (cele mai puternice diuretice - furosemid). sunt disperata: efectul lor aproape ca nu se mai vede, in ciuda dozei foarte mari, plus ca nu se mai elibereaza fara reteta. arat si ma simt ca un monstru!!! va rog, ajutati-ma! unul dintre medici a spus ca poate surveni chiar moartea la intreruperea tratamentului, pt ca organismul nu mai stie sa functioneze fara ele. este un strigat disperat de ajutor!!!
3 comentarii
0
17-12-2007, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu stiu cat de mult o sa te ajute sfatul meu dar incerc.
Renunta in totalitate la sare, axeazate pe diuretice naturale, ceai de matase de porumb, cafeaua luata cate putin are efect diuretic, Neaparat trebue administrat un complex de minerale si microelemente fiindca diureticele arunca.
Daca crezi ca nu e posibil. Atunci iti ramane sa te internezi in clinica si sub supravegheraea medicului sa faci o cura de dezintoxicare...
0
18-12-2007, ora 00:00
ioana ioana
Nu este medic/terapeut
ioana ioana
multumesc, valeriu, pentru sfaturi.in ce priveste renuntarea la sare, deja e un mod de viata pentru mine. am incercat cu pastile diuretice naturale, dar fara rezultat. o sa incerc cu tincturi, banuiesc ca sint mai puternice. in cazul in care nu merge, ce tip de clinica sa urmares? eu am incercat la parhon, dar nu m-au ajutat, n-au crezut reala problema mea...
0
18-12-2007, ora 00:00
ioana ioana
Nu este medic/terapeut
ioana ioana
imi cer scuze, nu mi-am dat seama ca vorbeam cu un medic, credeam ca e un utilizator in suferinta. va multumesc pentru intelegere si raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pericolul consumului excesiv de apă
  • Apa din organism
  •