respiratul pe nas fara esarfa care sa acopere gura si nasul..mi le usuca, si se umfla

03-02-2014
loredanaH
Nu este medic/terapeut
loredanaH
Buna ziua,
Mi se usuca nasul frecvent, gat iritat, intepaturi la inghitire, cel mai rau e dimineata.
Situatiile sunt diferite, daca ma spal pe cap, stau cu o masca in cap in casa fara geam deschis, ma usuc si a doua zi dimineata imi simt gatul parca umflat, urechile parca infundate, senzatii de gadilat cand inghit, si la urechi.
Daca e cald in camera, dimineata la fel mi se usuca nasul si gatul, parca am ceva in gat, inghit si nu se duce.
Daca beau apa la temperatura camerei care nu f calda, daca beau de sete simt cum gatul acela de apa...imi trece prin cerul gurii si parca se umfla un pic instant...si simt si in ureche senzatia de usoara infundare..
Am facut o poza la ce se vede in gat dar nu stiu cum o pot posta.
Vara 2013, am racit instant, coborand din masina la 30 grade sa cumpar ceva, dupa 15 min cam m-am intors prietenul meu racorise in masina la 20 grade...mi sa uscat nasul, gatul, si nu puteam inghiti ca lumea, am mers cu o esarfa la nas si gura pana acasa din drum spre mare..nu se putea merge fara aer..dupa au urmat tuse si gat umflat, espectoratii fortate..musucul din gat era redus dar f elastic, cleios..nu prea il puteam scuipa..siropurile ma ajuta..insa tre sa iau multe zile si ma cam deranjeaza la tranzit din cauza zaharului..si ies la toaleta cam moale..
Nu stiu ce sa fac sa scap de aceasta sensibilitate...daca stau in curent ma ia si durerea de frunte...o sinuzita care nu stiu cat de grava e, insa o tin sub control.
1 comentarii
0
03-02-2014, ora 19:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mucoasele uscate au stransa legatura cu problemele tractului digestiv si regim alimentar incorect fara multe legume care au
aportul necesar de vit A, E..s.a
deasemenea au legatura cu proasta hidratare.. apa plata si ceaiuri
in rest numai un medic ORL care vede nasul si gatul poate sa se pronunte despre probleme
pozele se pot trimite pe adreasa mea personala pe Hotmail
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: