respiratie greoaie

29-04-2010
valys72
Nu este medic/terapeut
valys72
Respir din ce in ce mai greu, chiar si ziua, sforai noaptea, nu mai pot dormi decat pe spate, ma doare ceafa dimineata am fost la medicul ORL, mi-a zis de deviatie de sept, simt in miros cateodata izma urata de infectie probabil ca sinuzita cand stranut, insa nu am dureri de sinus de nici un fel, dar am secretie nazala chiar si cand nu sunt racit, simt nevoia sa suflu nasul mai mereu deoarece ma infund, nu mai pot respira ! Cand eram mic mi s-a propus o operatie de polipi nazali, insa am neglijat, iar acum sincer nu stiu ce este sinuzita, deviatie de sept, polipi mariti, sau poate probleme cu inima, tensiunea 12 cu 7 !
2 comentarii
0
04-05-2010, ora 23:19
sima claudia
Nu este medic/terapeut
sima claudia
BUNA!AM UN BAIETEL DE 4 ANI SI 7 LUNI, IN URMA CU UN AN JUMATE NE-AM MUTAT IN ITALIA SI AICI AU INCEPUT PROBLEMELE.A INCEPUT SA MEARGA LA GRADINITA SI DUPA 2-3 ZILE DE GRADINITA INCEPEA TUSA SI FEBRA.ERA O TUSA DESTUL DE CIUDATA, DOAR NOAPTEA SAU ZIUA CAND DORMEA.ERA O TUSA EXPECTORANTA.PRIMEA TRATAMENT ADECVAT, IN 7-8 ZILE ISI REVENEA, DAR DUPA CATEVA ZILE O LUAM DE LA CAPAT.DUPA MULTE VIZITE MEDICALE AM INSISTAT SA I SE FACA NISTE ANALIZE, PT CA DEJA EL NU MAI PREA RESPIRA PE NAS, STA TOT MEREU CU GURA DESCHISA, CAND SE JOACA, RESPIRA GREU SI DUPA MAI MULTA AGITATIE, TUSESTE.AM FOLOSIT TOT FELUL DE SOLUTII PT ELIBERAREA CAILOR NAZALE, INCLUSIV APA DE MARE, DAR EFECTUL E PT 5-10 MIN.NOAPTEA SFORAIE FOARTE TARE SI SE AUDE CA AR FI O SECRETIE PE CAILE RESPIRATORII, PT CA DE MULTE ORI NOAPTEA SE SI INEACA CU ACEASTA SECRETIE.LA ANALIZEDE SANGE AU IESIT URMATOARELE:feritina 17, 1 ng/ml, azotemia 21 mg/dL,
0
04-05-2010, ora 23:33
sima claudia
Nu este medic/terapeut
sima claudia
creatinina 0, 36 mg/dL, IAR DE LA URINA: sideremia 62 mcgr/dL.ex hemocromocitometrico: hemoglobina 12, 4 g/dL, hematocrito 37, 8 %, volum mediu globular 81, 5 microni cubici, hb globular media 26, 7 pico grami, iar la FORMULA LEUCOCITARA:NEUTROFILI 43, 0, eosinofili 5, 0 , basofili 0, 5 , linfociti 43, 1, monociti 8, 4.APOI LA CELE SPECIFICE PT INHALANTI:aspergillus fumigatus clasa 0 0, 10 ku/l, dermatophagoides pteronyssinus clasa v 73, 5 ku/l.dar aici mi s-a spus ca e totul ok si ca ar fi vorba despre polipi.va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns.in plus de un pic de timp, copilul se plange ca ii "bate tare inima".am avut parte aici in italia de multi medici care doar antibiotice pt a-i opri tusa mi-au dat, dar cauza nu i-au gasit-o.daca credeti ca ar fi o problema, va rog mult sa-mi spuneti, pt a ma intoarce in tara.pt ca inca o data se dovedeste ca medicii nostri sunt cu mult superiori medicilor italieni.va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce faci când copilul nu respiră bine (nu poate să respire)?
  • Noi date despre mucus ar putea ajuta pacienții să respire mai ușor
  • Respirație dificilă? - cum îți dai seama că ai ceva la plămâni
  • Ce să faci când simți că nu ai suficient aer (probleme de respirație)
  • Dificultăţi la respirat? Cum îţi dai seama dacă respiri bine sau nu
  •