respiratie greoaie

16-02-2010
baby69
Nu este medic/terapeut
baby69
Buna
De aproape o luna de zile ma confrunt cu aceasta problema, totul a inceput cu o tusa seaca acum vreo doua luni, iar intr-o seara am avut impresia ca ma sufoc, ca am ceva lipit pe gat si nu reusesc sa respir, a fost groaznic, am fost trimisa la un medic pneumolog, care m-a ascultat la plamani si mi-a zis ca am astm, si mi-a prescris seretide 50/250 de 2 ori pe zi, aerius tablete 10 buc, augumentin 1g de 2 ori pe zi si control peste o luna. Acum am ramas doar cu seretide si vreau sa va zic ca nu ma simt deloc bine, la fel simt ca ma sufoc, ca mi se pune ceva in gat si din cauza asta nu reusesc sa respir bine, si tusa nu a disparut, ba mi-au aparut si niste palpitatii la inima care ma ingrijoreaza si mi s-a infundat si nasul. Am inceput sa iau amoxacilina 500mg una la 8 ore. In continuu imi tot coboara ceva pe gat si inghit intruna, nasul incepe sa se desfunde dar din cand in cand. Mentionez ca am fost de 2 ori operata de polipi nazali si sinuzita maxilara in 2002 si in 2005. De atunci folosesc incontinuu nasonex in fiecare seara un puf. Am fost si la cardiologie pentru acele palpitatii, am diagnosticul de insuficienta nitrala gr I-II si pericardita cronica, zice ca de la infectii, asa ca am luat 10 tablete de movalis si mi-a mai dat si preductal sa iau si mi-a zis ca nu din cauza inimii ma sufoc si tusesc. Nu stiu ce sa mai fac, de ce imi coboara pe gat atatea secretii si de unde, de ce tot tusesc si de unde acele stari de sufocare, si acele palpitatii. Chiar am astm? Ar trebui sa consult un ORL ? Ce sa fac sau ce sa iau ?
1 comentarii
0
23-10-2019, ora 15:35
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Este util și un consult ORL. Pericardita cronică poate da și simptomatologie respiratorie în asociere cu astmul dumneavoastră. Dacă tratamentul actual nu controlează astmul mergeți la pneumologie pentru prescrierea unui alt tratament. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.