respiratie ciudata

13-01-2013
pacientipo
Nu este medic/terapeut
pacientipo
salut.de ieri simt o senzatie ciudata la respiratie...simt un fior ca in cazul emotiilor si simt ca expiratia e sacadata pe ultima parte si lasa in stomac senzatia de emotii.mentionez ca am facut joi spirometrie(de 2 ori)..radiografie la plamani(am avut pneumonie pana in decembrie) si sufar de reflux gastroesofagian(nod in gat) si spasmofilie(iau calciu si magneziu-desi valoriile au iesit normale iar in dimineata analizelor avem tot o stare destul de proasta).de asemenea in unele momente simt cu hainele de pe mine devin grele si exercita o presiune si trebuie sa le indepartez din zona pieptului.
iar ce e si mai ciudat ieri am facut o plimbare seara(aveam aceiasi senzatie de emotie pe expiratie) iar cand s-a dau sa ma culc am respirat putin pe gura si aveam un mic suierat.am fost azi la camera de garda ORL Panduri si mi-a zis ca e putin gatul si corzile vocale iritate insa e destul spatiu ptr respiratie.mi-a dat antibiotice insa tot persista respiratia asta ciudata..

am nasul infundat(cu secretii si coji) ptr care iau tratament...insa simt si urechiile infundate si o foarte usoara durere de cap...

de asemenea am de vreo 1 sapt jumatate fenomenul numit parestezie..orice muschi atins imi da o senzatie neplacuta..
1 comentarii
0
03-10-2019, ora 17:32
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Înafară de acea iritație a corzilor vocale cel mai probabil nu aveți nimic și totul este în mintea dumneavoastră. O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urgențele respiratorii (pulmonare) - cum să le recunoști și ce să faci
  • Ce faci când copilul nu respiră bine (nu poate să respire)?
  • Noi date despre mucus ar putea ajuta pacienții să respire mai ușor
  • Respirație dificilă? - cum îți dai seama că ai ceva la plămâni
  • Ce să faci când simți că nu ai suficient aer (probleme de respirație)
  • Dificultăţi la respirat? Cum îţi dai seama dacă respiri bine sau nu
  •