respir foarte greu..astept un sfat raspuns cat mai repede..

03-10-2009
ellenat
Nu este medic/terapeut
ellenat
Buna seara ! am mai postat un mesaj in acest forum dar la categoria "boli respiratorii", dar pentru ca nu stiu care e cauza plamanii sau gatul sau cine stie ce postez si aici problema mea care tine de aproximativ 4 luni de zile, dupa o raceala pe care am incercat sa o previn inainte ca ea sa evolueze cu nurofen, ceaiuri, inhalatii, si o durere in gat (rosu in gat) cu gargare cu sare..de atunci au inceput problemele mele cu respiratia..simt ca mi-e destul de greu sa respir. In sensul ca nu pot respira suficient aer incat sa umplu plamanii, mereu simt ca nu pot respira atat cat am nevoie...dar problema se manifesta TOT TIMPU, in permanenta..si expectorez si un mucus asa transparent, lipicios parca, nu tusesc, ma doare gatu din cand in cand dar nu foarte tare, am o senzatie k am ceva in gat care ma irita asa, si simt k aerul se opreste acolo, in gat :(..nici pe gura nu pot sa respir prea mult timp..k e aceeasi problema..cand dorm nu am probleme, adica nu m-am trezit noaptea sa fac vreo criza sau ceva in genu, poate doar cand am fost racita.Am fumat cam 1 an jumate dar de 1 an numai fumez deloc, am 21 de ani.Am fost la destui doctori mai ales la inceputul problemei..multa lume..spunea ca e sistem nervos..am luat niste pastilute homeopate Ignata amara -fara rezultat, am luat xanax picaturi 5 zile-degeaba, am facut analize la calciu-Mg-glicemie si altele recomandate de medicul de familie care au fost bune, am luat Ca _vit D3, mi-am facut analize pentru glanda tiroida care au iesit bune, la inima Ekg bun, raze la plamani -bune, 2 raze la 2 pneumologi diferiti, am fost la ORL unde mi s-a spus ca am gatul curat, acum de curand mi s-a spus ca am faringita micotica si sa renunt la acid mancaruri condimentate sa iau vit a spalaturi cu bicarbonat si spray Bioparox, dar dp 1 luna de tratament nici un rezultat, spirometrie-normala, iau niste pastile stres Clin si mg B6 cu calciu de cochilie -degeaba, am fost si chiar la stomatolog poate e vreo infectie dar nimik..am fost peste tot unde am crezut dar nici un raspuns nici un sfat nimik...m-am saturat sa alerg in stanga si in dreapta si sa nu ma ajute nimeni..peste tot am platit dar degeaba :(..Sa mai adaug ca...daca incerc sa vorbesc mai mult nu pot pentru ca imi pierd respiratia si tb sa fac o pauza sa respir adanc, dar de ex. in timpul exercitiilor fizice simt ca pot respira mai bine...nu cred ca e pe sistem nervos pentru ca nu ma simt stresata de nimik..mai ales ca asta se intampla in permanenta..va rog cine ma poate ajuta cu un sfat o parere ORICE sa o faca..numai suport starea asta continua..sa nu poti sa respiri e cel mai groaznic lucru care se poate intampla m-am convins dar si mai grav e ca nu inteleg de ce e asa greu sa ajungi la un diagnostic in RO...sanatate tuturor !
7 comentarii
0
03-10-2009, ora 22:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa atattea investigatii.. este clar ca nu ai nici o problema organica.. este o problema pe sistemul nervos vegetativ.
asa gen de probleme nu cedeaza la medicamente alopate.( miofilina s.a)
trebue sa mai mergi la Homeopat.. pentru alt tratament.. sau sa faci acupunctura.
0
26-07-2010, ora 13:38
lazar891
Nu este medic/terapeut
lazar891
oare eu de cand alerg ma arde, ma frige foarte tare in piept!
0
19-09-2011, ora 21:03
ramonciela
Nu este medic/terapeut
ramonciela
buna seara! am o problema mare, nu pot respira, simt ca nu imi intra aer in plamani si ma chinui sa casc pentru a inspira. Acum 3 sapt am fost de urgenta la spital, deoarece aveam mari dureri in piept in partea stanga si mi s-au facut analize la sange si radiografie si mi s-a spus ca nu e nimic grav doar o infectie virala si mi-a dat niste pastile inflamatorii, durerile au trecut si puteam respira, eram fericita ca in sfarsit mi s-a rezolvat problema, dar de cateva zile am inceput sa am aceleasi probleme, nu pot respira si simt dureri in piept dar nu foarte puternice.
Nu stiu ce sa fac, daca cineva a avut vreo problema similara va rog sa ma ajutati, sunt disperata, simt ca e ceva mai grav decat atat !
multumesc anticipat
Ramona
0
17-05-2016, ora 12:12
79cosmin
Nu este medic/terapeut
79cosmin
Buna ziua. Am si eu o problema asemanatoare cu cea a utilizatorului ellenat. Sper sa ma puteti ajuta si pe mine cu cateva sfaturi, am o problema veche de 2 luni care-mi afecteaza viata dramatic si nu reusesc sa-i dau de capat. Am o dispnee care se manifesta atunci cand stau in picioare si este multa mai usoara sau dispare atunci cand stau intins sau noaptea cand dorm. Sunt fost fumator (m-am lasat acum 2 luni cand a inceput problema), am fumat 1 pachet pe zi timp de aproximativ 15 ani. Am dureri in piept si ocazional (o data pe saptamana) expectorez/scuip cate un dop de mucus gri-verde dupa care durerile inceteaza insa dispneea persista intr-o oarecare masura. Fericirea nu dureaza mult ci doar cateva ore, cel mult o zi dupa care o iau de la capat. Am fost internat o saptamana la pneumologie si am primit hemisuccinat iv si m-am simtit foarte biune dar la 2 zile de la externare am picat inapoi. Am fost diagnosticat cu inceput de astm bronsic (treapta I) dar avand in vedere severitatea simptomelor am tot primit gradual tratament si acum am ajuns sa iau Foster (3x2pufuri pe xi), Ipravent (la nevoie... adica doza maxima pentru ca tot timpul am nevoie), singulair (o pastila seara), eurespal (2/zi) si aerius (1 pastila seara) precum si aerosol cu dexametazona si uleiuri de eucalipt, menta, pin, etc.
Am facut si analize de sange, radiologice, CT, bronhoscopie... toate ies buna. Cu toate cele de mai sus starea mea nu se inbunatateste si in general sunt mai rau pe zi ce trece.
Puteti va rog sa ma sfatuiti ce as putea sa fac? (mentionez ca am facut multe spirometrii si sunt toate foarte bune)
0
09-06-2018, ora 19:37
Adrian BOA
Nu este medic/terapeut
Adrian BOA
Am 33 de ani. De cateva luni simt.ca nu mai respir normal si, totodata, mi se formeaza incontinuu saliva in spatele nasului. Nu fumez. EKG este bun, raze plamani bune. Ce poate fi ?
0
09-06-2018, ora 20:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
probleme in abdomen... reflux gastro esofagian
consult la gastrologie
0
09-06-2018, ora 20:54
79cosmin
Nu este medic/terapeut
79cosmin
Va multumesc mult pentru sfat. Intr-adevar e o esofagita de reflux + o parte psihica datorita atator investigatii fara sens. Au trecut vreo 2 ani de cand am scris ultima data, inca ma tratez dar ma simt din ce in ce mai bine.
Inca o data va multumesc d-le dr. Flueraru
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Probleme de respiratie la copii - primul ajutor
  •