repercursiuni folosire Cipralex

13-05-2013
letitia1961
Nu este medic/terapeut
letitia1961
Am vazut un documentar american si am citi articole alarmanre despre repercursiunile folosirii pe termen indelungat a medicamentelor antidepresive tip Prozac, etc(eu iau cipralex, dar am luat si Seroxat, Zoloft).
Chiar asa este?
Multumesc anticipat pentru raspuns
6 comentarii
0
13-05-2013, ora 17:00
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Ce documentar ati vazut, cum se numea?
Despre ce repercusiuni este vorba?

puneti niste linkuri, poate sunt de folos si noua/.
0
13-05-2013, ora 17:28
letitia1961
Nu este medic/terapeut
letitia1961
---------*

luati cu copy-paste linkul; acolo aveti si documentarul in 2 parti

articol:
---------*

(*modificat de admin)
0
13-05-2013, ora 17:38
letitia1961
Nu este medic/terapeut
letitia1961
http://www.youtube.com/watch?v=IgCpa1RlSdQ
linkul de pe youtube unde se poate vedea integral documentarul
0
16-05-2013, ora 14:02
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Toate linkurile duc la acelasi documentar, iar daca ati vizionat ambele parti si inca mai asteptati un raspuns de la o terta persoana, atunci balansul in decizii s-ar putea sa va fie defavorabil pt ca la realizarea lui au participat psihiatri, psihologi, naturopati, fizicieni,...etc ce credeti ca i-a ideterminat sa faca asta?.
Sa atasam cuvintele binefacatoare:
, , Nutritia si miscarea fizica, sportul, meditatia, spiritualitatea, acupunctura, medicina traditionala chineza s.a. pot fi factori majori in eliminarea toxinelor din organism si echilibrarea psihica a acestuia.
Suplimente ca acizii grasi Omega-3 au fost revelati ca avand efecte, semnificative, in reducerea depresiei, dereglarii bipolare, furiei, agresivitatii si anxietatii.
Potrivit mentalhealth.samhsa.gov, vitaminele B-complex, riboflavinul, magneziul si thiamina, pot trata anxietatea, autismul, depresia, psihozele induse medicamentos si hiperactivitatea., , ,

Chiar si o singura propozitie extrasa din doc. ar putea sa va ofere raspunsul:

, ,..diminuarea emotiilor nu este singurul mod in care psihotropele afectaeza utilizatorul.., ,
0
16-05-2013, ora 14:23
letitia1961
Nu este medic/terapeut
letitia1961
k.v.(daca imi permiteti sa va apelez cu tu),
1. stiam ca este acelasi documentar, doar ca acolo apar si niste articole ca si comentarii la documentarul mult controversat
2. in opinia dvs, cand este vorba de o tulburare depresiva, hai s-o numim metaforc 'nu tocmai supeflua', credeti ca simpla psihoterapie+medicina naturista+medicina alternativa intr-un cuvant ajuta IN PRIMA FAZA?
Consider ca pana apare perioada de regresie a tulburarii respective, medicamentele au importanta lor esentiala, asa cum cred ca nici un medic psihiatru nu poate da dovada de inconstienta incat sa-ti ofere medicamente la nesfarsit, numai de dragul de a te face dependent de ele.E OK daca in perioada de regresie apelezi la un psihoterapeut, DAR(pt. ca exista un mare DAR)trebuie sa recunosatem cu totii ca psihoterapia este de durata, sedintele costa(nu pun la indoiala tarfiarea lor binemeritata, ci doar incerc sa sugerez ca nu toata lumea dispune de mijloacele financiare necesare pentru asa ceva).
3. Documentarul e facut in America unde protectia sociala iti ofera alte conditii, chiar si 'protectie psihologica' sa o numim asa, NU SI IN ROMANIA!
Intrebarea mea pe acest forum ar fi:noi, cei afectati de anumite tulburari care tulburari nu trec de 'azi pe maine' CE FACEM?
0
16-05-2013, ora 14:53
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
1.Chiar am afisat cite ceva din articolele de pe primul blog, pe care eu le cred interesante si daca ar fi dupa mine as amplasa doc.pe fiecare topic, dar nu se puede.
Linkul catre doc.de pe blogul lui Marian Matei nu mai exista, iar ultimul link il are netradus, dar apreciez stradania.
Putini sunt cei care pot sa mai spuna ca au reusit sa scape de medicatie, la inceput este ea solicitata si apoi il solicita ea pe pacient.

2.In opinia mea raspunsul este DA prin, , simpla, , psihoterapie+.. exact aici este cheia vindecarii
Daca tot ati solicitat un raspuns, eu v-am sugerat unul fara sa va raspund direct, daca ramineti la ideea ca trebuie medicatie atunci luati-o, dar sper sa va fie bine la timp.

3.In multe tari prin Europa se ofera de catre stat psihoterapie gratuita si pacientul este intimpinat in spital de catre un psihiatru+psiholog sau doar de psiholog, dupa caz.
Cred ca la noi se face abuz de medicatie, 90% din cazuri ar putea fi rezolvate tocmai prin metodele alea simple, banale

Sper sa primiti raspunsuri de la cei care folosesc aceste substante si sa fie cele pe care le doriti.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rezistența la antidepresive ar putea avea legătură cu metabolismul
  • Un pas important în combaterea efectelor negative ale tratamentului antidepresiv
  • Antidepresivele pot slăbi rezistența oaselor prin încetinirea regenerării lor
  • Este permis alcoolul dacă iau antidepresive?
  • Cum acționează antidepresivele?
  • Antidepresivele pot fi luate în sarcină?
  • Antidepresivele sunt compatibile cu alăptarea?
  •