renuntare la anticonceptive

02-06-2008
blondy_blue
Nu este medic/terapeut
blondy_blue
am 32 de ani si am inceput sa iau anticonceptionale ( loette ) din septembrie 2005 la sfatul medicului. mi le-a recomandat pentru contraceptie dar si pentru ca aveam un chist pe unul din ovare. pina atunci nu am mai luat nici un fel de anticonceptive. dupa citeva luni am inceput sa ma ingras dar nu m-am gindit ca pastilele pot fi cauza. am urmat o dieta care m-a ajutat sa dau jos 11 kg dupa care am inceput sa ma ingras din nou. am ajuns sa cred ca ma ingras din cauza pastilelor pe care le iau deoarece acum pot spune ca maninc echilibrat si sanatos iar inainte de a le lua nu am avut probleme de greutate. sint obsedata de felul cum arat pentru ca niciodata nu am avut greutatea pe care o am acum. as vrea sa renunt la pastile sa nu le mai iau in acest mod sper sa revin la greutatea pe care o aveam inainte.va rog sa-mi dati niste sfaturi referitor la renuntarea la anticonceptionale sau ce pot face. nu am copii dar as vrea sa am poate peste un an sau doi deci nu se pune problema steriletului. va multumesc
1 comentarii
0
05-06-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Daca ati observat ca anticonceptionalele sunt problema le puteti intrerupe sau schimba cu altele mai slabe.
Toate cele bune.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul