renuntare la anticonceptionale

16-10-2013
raluca91
Nu este medic/terapeut
raluca91
Buna,
am si eu o nedumerire am luat de prin luna martie anticonceptionale artizia pana luna trecuta, am renuntat la ele deoarece simteam ca nu imi faceau bine fizic, ma tinea menstra 7 zile si foarte abundent, le luam exact pentru aceasta probl desigur si ca metoda de protectie. in timpul acestei luni am avut contaxt sexual neprotejat dar fara sa ejaculeze in interior... metoda veche ( care da deobicei emotii), ma rog ideea e ca nu as avea cum sa fiu insarcinata, dar imi intarzie menstra...adica trebuia sa imi vina in 10 -11 aceasta luna si auu trecut deja cateva zile. E normala intarzierea dupa cateva luni de anticonceptionale luate ?
am facut deja un test de sarcina care a iesit negativ... oricum inca sunt stresata dar am motive sau sa fie de la anticonceptionale?

am vb cu o farmacista care mi-a zis sa le mai iau in continuare, ce imi indicati? sa le iau sau nu?
1 comentarii
0
17-10-2013, ora 00:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Farmacista vrea sa isi vanda produsele.
Medicamentele astea sunt bombe de hormoni.

Ca dovada ca puteti avea dereglari ale ciclului menstrual chiar 6 luni de la intrerupere.

Cititi acest topic documentat pe baza articolelor unor medici ginecologi despre anticonceptionale:

http://forum.romedic.ro/prod/Pilulele_anticonceptionale_provoaca_avort_timpuriu?_Sunt_nocive?_063792.html

P.S.: Se poate ramane insarcinata in orice zi a ciclului menstrual, daca menstruatia e neregulata.
Se poate ramane insarcinata si de la lichidul pre-ejaculator care se elimina inainte.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul