regim postoperatoriu-pt litiaza biliara

14-03-2007
Xenia.me
Nu este medic/terapeut
Xenia.me
Buna Ziua.Mama mea s a operat saptamana trecuta la parascop de litiaza biliara, operatia a fost reusita dar din spital nu i s a spus absolut nimic despre regimul alimentar pe care tb sa l urmeze, ce si cat timp ar trebui.As dori sa ma lamuriti si pe mine in aceasta privinta, ce are voie si ce nu..si cat trebuie sa respecte regimul asta?Si inca o intrebare:are voie sa fumeze, pentru ca e fumatoare si face imprudente privind aspectul asta..ce riscuri exista daca fumeaza?Multumesc anticipat.
6 comentarii
0
14-03-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
Buna orangina! operatia de litiaza biliara inseamna ca ti se scot nu doar pietrele, dar si vezica biliara. Asa ca nemaifiind vezica biliara unde sa se formeze pietre, nu mai este nici un pericol de recidiva. Deci cu litiaza biliara problema e rezolvata definitiv. DAR, de obicei, inainte de operatie, pacientii evita sa manance grasimi, prajeli, mancaruri grele, care le produceau "criza de fiere". Post-operator exista tendinta de a "recupera" si de a manca mai gras, mai nesanataos, iar kilogramele vor incepe sa se depuna rapid. Fumatul nu e bun pentru sanatate din nici un punct de vedere. Multa sanatate!
0
19-05-2007, ora 00:00
ALEXANDRINA
Nu este medic/terapeut
ALEXANDRINA
Imi pare rau ca trebuie sa va spun ca si eu am fost operata laparoscopic de litiaza biliara in anul 1995.Vreau sa va spun ca de atunci nu m-am mai simtit niciodata bine. In permanenta am un disconfort gastric iar cat priveste mancarurile grase nu le suport absolut deloc. Ma deranjeaza chiar si anumite mirosuri cum ar fi cele dulci sau mirosul de usturoi. Eu nu am mai putut sa mananc absolut deloc ceapa, usturoi, alimente grase sau chiar snitele, carne fripta, in ulei. Carnea nu o pot manca decat fiarta.E cumplit !!!
0
16-04-2009, ora 11:22
AncutaM
Nu este medic/terapeut
AncutaM
Buna ziua, Si mama mea s-a operat luni la paroscop de litiaza biliara si nu stiu ce sa ii gatesc.
Nu are voie sare deloc? Cafea? am gasit pe net ca intre alimentele interzise e si painea neagra.
Este o lista de alimente permise si una de cele interzise ? Unde ?
Ce trist ca dupa certurile pe care le trag la pacienti ca nu au grija de ei, la externare doctorii spun mancati usor. stimabililor omiteti detalii esentiale...
Poate, va rog, cineva sa ma ajute ?
Multumesc in avans
0
25-05-2009, ora 10:30
cara27
Nu este medic/terapeut
cara27
buna ziua, sunt operat de doua luni si ma simt foarte bine.Cu regimul, habar nu am ce sa mananc, apropo am diabet tip II si imi tin regimul de diabetic asa ca nu trebuie sa fac un efort in a ma abtine de la ceva anume sunt obisnuit. Nu am avut varsaturi nici inainte, nici dupa operatie, mananc orice si ma simt bine. Hai pa!
0
21-02-2013, ora 12:31
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
Eu am litiaza biliara (pietre fiere ), mananc totul fiert, in litiaza bila este putina pentru ca pietrele optureaza caile biliare, unul dintre rolurile bilei este sa alcalinizeze aciditatea sucului gastric si a alimentelor acide, daca mancati cruditati incep mancarimile, inrosirea ochilor (nu este conjunctivita ), intepaturi la nivelul pielii si multe altele, totul fiert pentru ca si daca va operati tot regimul asta il tineti ca sa nu aveti probleme, dupa operatie picatura de bila se varsa direct in intestinul subtire in fix acelasi loc, erodeaza intestinul in timp daca nu mancati la timp, asa ca, mai bine cu ele, prin regim alimentar eu am mai scapat de ele, dar principala boala nu este litiaza ci ficatul gras, el fiind bolnav ductele hepatice se inflameaza se ingusteaza si in vezica biliara nu mai ajunge suficienta bila cat sa topeasca petrele, de fapt asta este sursa litiazei biliare, ficatul gras, slabiti si va ve-ti simti minunat.
0
09-12-2020, ora 23:03
Nelutu2525
Nu este medic/terapeut
Nelutu2525
Buna ziua..Am fost diagnosticat cu 2 calculi la vezica biliara, de 2 cm fiecare din care unul infundibular...ma balonez orice mananc si fac gaze.de aceea am mers la doctor nestiind cauza.Mi-a dar tratament 3 luni pana la urmatorul control.kreon 25.000 una dimineata si una seara, apoi URSOFALK 250 4 pastile 2 dim si 2 seara, dar eu le iau pe toate seara ca asa scrie peste tot.si trimebutina una dim si una seara.De o luna si jumatate urmez acest tratament, dar tot ma unflu si fac gaze, cu toate ca urmez o dieta drastica, , ceai morcov, conopida, sfecla rosie, fiarta lapte 0 grasimi compot branza degresata etc Nu inteleg de ce ma unflu si fac gaze daca iau tratament si fac dieta corespunzatoare.Mentionez ca niciodata nu ma durut nimic, nici o problema, doar ma unflu si fac gaze, si bineinteles ca am un disconfort foarte urat...Dupa multe gaze si unflat in cateva ore dispar toate, apoi daca mananc iar a doua zi din nou apare dupa ce mananc.Oare tratamentul nu e ok?Ma voi opera dar deocamdata inca nu sunt pregatit, insa pana la urmatorul control as vrea totusi sa ma simt cat de cat normal.Va multumesc...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici