regim postoperator colecistita litiazica

18-03-2007
adinutza68
Nu este medic/terapeut
adinutza68
am fost operata recent laparascopic de colecistita litiazica cronica, sunt predispusa la constipatie si sunt supraponderala, as dori daca se poate sugestii privind alimentatia, ce perioada trebuie tinut un regim, cat de strict trebuie sa fie, cum sa ajut ficatul sa si recapete functiile, ce alimente sunt interzise total.
2 comentarii
0
20-03-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
Buna Adinutza!
Nu ai alimente interzise TOTAL, ci doar ca se recomanda sa fie consumate cu masura, sau evitate. In primul rand trebuie sa ai mare grija la grasimi, mai ales ca dupa ce ai scapat de colecist vei putea sa mananci ce vrei, fara sa te mai doara nimic. De obicei dupa colecistetctomie pacientii se ingrasa, deaorece considera ca merita sa se "premieze" cu alimente care inainte le faceau rau, adica mancaruri grase. Acestea trebuie evitate pentru ca aduc kilograme in plus si favorizeaza constipatia. Deci ar fi bine sa eviti untul, smantana, frisca, ouale in exces (galbenusul), carnea de porc cu grasime, mezelurile facute pasta, slanina, untura. Ca sa rezolvi si problema kilogramelor si contipatia, consuma macar 5 fructe cu coaja/zi (mere spre ex.), la micul dejun 2 linguri musli (simpli, fara fructe uscate), bea multe lichide si fa miscare, fie sport, fie macar o ora de plimbare in pas alert/zi.
pentru protectia ficatului evita sa iei multe medicamente sau sa consumi alcool in exces.
multa sanatate si sa auzim de bine!
0
18-10-2010, ora 19:21
Hendea Theodor Mihai
Nu este medic/terapeut
Hendea Theodor Mihai
Buna ziua D. Dr. Craciun. Am o intrebare va rog. Sotia mea a fost operata pe data de 16-09-2010 de PANCREATITA ACUTA EDE.( nu inteleg ultimul cuvant cu EDE. ), si nu am gasit nici un regim postoperator pe care sa il dau. In perioada de pana acum, a mancat ( vita - fiarta, gratar - piept pui - gratar, supa - pulpa pui - supa - peste ( file cod, file macrou ) - pe tigaie teflon, fiert, gratar - legume fierte - morcov, telina, conopida, cartofi - piure ). Dimineata mananca branza de vaca dietetica cu iaurt dietetic si cate un ou fiert moale la 2-3 zile. FRUCTE - pere, mere - fara coaja, banane. Problema mea e ca nu stiu ce sa mai adaug si de cand. Adica, dupa 3 luni mai poate manca ceva in plus ?? dupa 6 luni ? dupa un am ?? de exemplu : are voie sau nu ciuperci ?? daca da cum sa fie facute ? de cand poate manca ?? pt ca nu am gasit nimic legat de regimul alimentar postoperator. Am inteles ca, VARZA, FASOLE, MAZARE, PORC, GRASIMI, PRAJELI, MEZELURI, nu mai are voie niciodata ( asa a zis medicul ), citrice ( dar nu a zis cat timp nu are voie citrice ). Are sau nu voie POMELO ?? Va rog mult sa ma ajutati pt ca nu stiu ce pot sa ii dau inafara de cele ce le-am dat pana acum. Si sa-mi mai spuneti va rog si de cand poate consuma anumite alimente, EX: ciuperci - dupa 6 luni ( daca mai are voie ), dulciuri ( daca are voie si de cand, ciorbe daca are voie si de cand ETC ETC ETC. VA MULTUMESC MULT.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: