regim dupa operatie de colecist

18-08-2008
anom
Nu este medic/terapeut
anom
Acum 1 luna jumatate am suferit o operatie laparoscopica de colecist.Dupa ce mi-au fost scoase firele, am intrebat medicul ce am voie sa mananc si ce nu.Mi-a spus ca am voie de toate.Dar am inteles ca trebuie tinut un regim.
Vreau sa stiu cat de strict este acest regim si cam ce nu am voie sa mananc, si daca am voie sa beau cafea ! ! !
Multumesc ! ! !
11 comentarii
0
08-11-2008, ora 11:34
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Alimente premise


Carne - slaba si proaspata de pasare (pui, curcan), vital, vita fiarta ca rasol sau fripta ori inabusita sau ca tocatura dietetica aromatizata cu condimente permise. Peste slab proaspat, fiert ca rasol, fript sau copt in pergament.

Oua - albus (in preparate) sau ou intreg in preparate dietetice (fiert moale, ochi romanesc, omleta dietetica) dupa toleranta individuala.

Paine - alba, veche de o zi, fainoase rafinate bine fierte, preparate cu branza de vaci, carne sau lapte.

Grasimi - in cantitate redusa, foarte proaspete, in preparate fierte sau adaugate la sfarsitul gatirii.

Legume - cele cu celuloza fina (morcovi, dovlecei, fasole verde tanara, salata verde, rosii, ardei, vinete), preparate fierte ca piureuri, soteuri, sufleuri, budinci sau salate.

Fructe - cele bine coapte, cu continut celulozic redus, sub forma de piureuri de fructe coapte, compoturi, sucuri sau in preparate.

Deserturi - cu fructe, branza de vaci, albus ou, miere, sucuri de fructe.

Condimente - aromate: patrunjel, marar, leustean, cimbru, tarhon, dafin, suc de lamaie.

Supe - supe - creme de legume, supe slabe de carne, supe limpezi de legume, borsuri.

Sosuri - numai cele pragatite dietetic.


Alimentele se pregatesc cat mai simplu si se servesc la o temperatura optima.


Alimente interzise


Carne - de porc, oaie, rata, gasca, vanat, mezeluri, afumaturi, peste gras, conserve de carne si de peste.

Lactate - branzeturi grase, branzeturi fermentate.

Oua - fierte tari, omleta nedietetica, oua prajite, galbenus de ou in cantitate mare.

Grasimi - prajite de orice fel, exces de grasimi de orice fel, untura, seul, slanina.

Paine - painea neagra sau foarte proaspata, excesul de fainoase.

Legume - cu celuloza dura (castraveti, ridichi, gulii, varza, leguminoase uscate), legume crude, leguminoase uscate.

Fructe - crude cu celuloza dura, fructe oleaginoase.

Deserturi - preparate cu multa grasime si mult unt, cele preparate cu nuci, alune, ciocolata, cacao.

Condimente - iuti, iritante.

Supe - grase de carne, borsuri drese cu smantana, ciorbe grase, ciorbe de leguminoase.

Sosuri - preparate nedietetic cu rantas sau cele preparate cu grasime multa.


Numai Bine!
0
09-05-2010, ora 10:39
petrescu petruta
Nu este medic/terapeut
petrescu petruta
ce perioada de timp trebuie tinut regim strict dupa operatia de colicist???
0
09-05-2010, ora 10:49
petrescu petruta
Nu este medic/terapeut
petrescu petruta
cat timp trebuie repaus fizic dupa operatie la paroscopica de colicist???
0
09-05-2010, ora 16:42
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat!

Stimată d-nă, regimul alimentar trebuie respectat toată viaţa (În primele 6 luni după operaţie trebuie respectat cu multă stricteţe. După acest interval de timp poate să fie puţin mai permisibil).
În ceea ce priveşte regimul de activitate fizică (regimul ocupaţional), timp de minim 3 luni NU aveţi voie să faceţi efort. Vă sunt indicate activităţile care nu implică exces de mişcare, flexare (îndoire, curbare, aplecare, etc.), transportare (nu căraţi nimic greu), etc.


Durata ambelor regimuri este dependentă de rapiditatea refacerii/vindecării ţesutului incizat (tăiat cu instrumentul chirurgical). Ar fi ideal să vă consultaţi cu medicul care a efectuat intervenţia chirurgicală. Dânsul vă va da mai multe detalii.

Toate cele bune şi Dumnezeu să vă binecuvânteze :)
În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
0
19-04-2011, ora 14:56
pavelione
Nu este medic/terapeut
pavelione
Dupa o operatie laparoscopica la fiere dupa cat timp as putea ramane insarcinata?
Va mulrumesc.
0
11-08-2011, ora 01:40
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dnă pavelione, după o astfel de operaţie în mod normal puteţi rămâne însărcinată oricând, însă, în funcţie de unele considerente ale medicului curant, puteţi să primiţi indicaţia de a aştepta maxim 6 luni de zile, ca după acest timp să aveţi undă verde la a face un copil.
Graţie şi binecuvântări divine.

_

În speranţa că v-am putut fi de folos, cu iubire creştină, respect şi preţuire, dorindu-vă toate cele bune şi o zi splendidă, într-o săptămână relaxantă, într-o lună echilibrată, într-un an cumpătat şi într-o viaţă desăvârşită în adevăr, iubire, credinţă şi lumină,
Mister Nick
0
31-10-2011, ora 20:47
victor radu
Identitate neconfirmată
victor radu
Buna seara!
Odata inlaturata cauza suferintei (colecistul litiazic) conduita actuala nu presupune nici un regim alimentar.
Simptomele colecistitei litiazice erau declansate si/sau accentuate de functionarea defectuoasa a colecistului. Dupa inlaturarea chirurgicala a acestuia stimulii alimentari care generau disconfort nu mai au 'tinta'; asadar nu este nevoie de nici un regim special. In plus, regimul cel mai eficient este cel pe care si-l face pacientul singur. Se inlatura din alimentatie alimentele care nu-i 'pica bine' - exact ca pentru un om neoperat.
De altfel, lucrurile s-au schimbat odata cu evolutia medicinei...

Dr. Victor Radu
0
04-02-2012, ora 19:26
tanya80
Nu este medic/terapeut
tanya80
Buna seara. Peste 2 zile trebuie sa fac operatie de colecist. Am un baietel de 1 an si 2 luni (13kg), nu are cine ma ajuta cu copilul. Va rog sa-mi spuneti daca pot sa ma ocup de copil imediat dupa operatie (baita, sa-l iau in brate, etc). Multumesc anticipat pentru raspuns.
0
28-06-2012, ora 21:10
candoi
Nu este medic/terapeut
candoi
M-am operat de colecist acum 14 zile ieri la ora17 am mancat paste cu branza mai precis
(ouatro formagii)la un restaurant a doua zi de dimineata am vomitat toata ziua numai amar galben si am avut dureri de cap foarte marii Ce s-a intamplat ? poate sa-mi dea cineva un raspuns?daca nu mai am colecist cum de-am vomitat galben amar?a VA MULTUMESC
0
12-02-2013, ora 16:55
roxana elena vata
Nu este medic/terapeut
roxana elena vata
buna ziua.am fost operata de colecist acum o saptamana si nu sunt extrem de lamurita de regimul care trebuie sa il tin dupa operatie...mai ales in prima si a doua saptamana...am auzit tot felul de comentarii de genul ca sarea alimentara iti provoaca o alergie la gura...etc..un sfat bun din partea celor care stiu sau au trecut prin faza aceasta ar fi bine venit.va multumesc
0
03-04-2013, ora 14:01
GEORGYDEN
Nu este medic/terapeut
GEORGYDEN
Si eu m-am operat acum 10 zile de colecist litiazic insa ma confrunt cu o problema.Recuperarea post operatorie pare sa mearga bine din punc de vedere fizic nici regimul nu imi face proble pot minca destule lucruri fara sa-mi fie rau(adica si ficatei cu legume si orez si budinca cu brinza si friptura la gratar chiar si crenvusti fierti si oua de prepelita etc.)insa ce ma deranjeaza e ca de cite ori ma ridic din pat sau incerc sa-mi schimb pozitia corpului pe o parte sau alta parca toate intestinele si stomacul fac un zgomot de nu stiu cum sa-i spun 'de bildiboc' sau ca atunci cind ai baut f multa apa si se plimba prin burta.E normal?Am trecut si peste episodul din primele zile cu scaune moi dupa orice mincam acum am scaun normal, nu ma doare operatia firele le-am scos se vindeca frumos deci aparent nu par sa fie probleme.In spital mi-au spus ca se aseaza intestinele ca e normal sa simt asa Am uitat sa precizez ca operatia a fost laparoscopic. Astept un raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: