regim alimentar in cazul ovarelor polichistice

18-01-2009
mary.pencu
Nu este medic/terapeut
mary.pencu
Buna seara!
Am fost depistata, la Parhon, in urma cu 7 ani cu sindromul ovarelor polichistice! Mi s-a dat atunci un regim hipocaloric + 1 ora de mers pe jos cu pasi repezi in fiecare zi, si dupa ce am slabit in jur de 20 kg in 3 luni de zile, mi s-a instituit tratament cu Diane 35.La vremea respectiva aveam 2 chisturi pe ovarul stang si 1 chist pe ovarul drept. Mi s-a spus sa iau Dianele cel putin 2 ani, ca aceste chisturi sa se absoarba si sa nu reapara. In urma tratamentului m-am ingrasat la loc, ba chiar mai mult si mergand la un alt doctor mi-a dat in locul Dianelor, Logest - cu care am urmat inca 1 an si cateva luni.
Intr-o zi, in perioada dintre menstre am observat o sangerare si le-am intrerupt conform a ceea ce scria pe prospect. De atunci,. consultand un alt doctor, la sfatul sau 3 luni nu am mai luat nimic, dar menstruatia aparea din ce in ce mai rar - la 31 zile, la 41 zile, la 60 zile. Am mers din nou la doctor si mi-a dat Duphaston + vit.E - 3 luni si a fost ok. Cand am terminat tratamentul menstrele apareau si mai rar - la 3 luni, la 4 luni, la 6 luni. Am fost nevoita sa merg din nou la Parhon, unde mi s-a dat regim disociat si nici tratament pentru ovare polichistice - diagnostic confirmat si de aceasta data de ecografie si analize!
Am slabit din nou foarte mult intr-o perioada scurta de timp si cu menstrele era relativ ok. Dupa 3 luni de regim disociat + Reductil + Xenical, am reusit sa pun mai mult pe mine - cred ca efectul YOYO al curelor de slabire isi spunea pentru a doua oara cuvantul.
Bineinteles ca menstrele au intarziat din nou sa apara.
Am mers la Medsana in vara - mi s-au facut mai multe analize - incluzand recoltare de hormoni, eco transvaginala etc - si mi s-a spus ca am 15 chisturi pe ovarul stang si 2 chisturi pe ovarul drept.
Deci, in urma tratamentului cu Diane 35, Logest, regim hipocaloric si regim disociat + Reductil+ Xenical, numarul lor a crescut considerabil.
Ce sa mai inteleg?
Mai nou, tot urmand sfatul medicului iau Meguan - pentru rezistenta organismului la insulina, Duphaston - ca sa am mensta lunar si Lipantyl 160 - pentru ca mi-au descoperit si trigliceridele mari, desi colesterolul este ok.
As vrea daca se poate, sa imi spuneti ce trebuie facut pentru a obtine un regim personalizat - stiu cat este de important acesta in cazul meu. Spun personalizat, pentru ca, de exemplu, eu avand glicemia 76, Meguanul luat pentru ca insulina sa lucreze cum trebuie, imi scade si glicemia si facand crize de hipoglicemie, mananc foarte mult dulce, ceea ce nu ma face sa slabesc.
Va multumesc anticipat!
Sanatate!
9 comentarii
0
18-05-2011, ora 14:20
dana1225
Nu este medic/terapeut
dana1225
buna, vreau sa stiu daca intre timp ti-ai rezolvat problema? daca nu trimite-mi un mail -*sa-ti impartasesc povestea mea si poate te ajuta.


(*modificat de admin)
0
22-07-2011, ora 23:42
Cristiana :)
Nu este medic/terapeut
Cristiana :)
dana. ai putea sa-mi dai si mie un sfat?... deoarece am probleme asemanatoare..merci:)
0
26-07-2011, ora 10:24
dana1225
Nu este medic/terapeut
dana1225
Buna, mai eu am rezolvat problema cu germoderivat de coacaz negru si germoderivat de zmeur, am luat cele doua, timp de 3 luni dupa care inca 3 luni, cu sanofem a si acum am menstruatie regulata si chiar ma simt foarte bine si am slabit si 17 kg, fara nici o pastila se slabit, doar cu dieta si sport.
Mentionez ca si eu am fost la perhon si la alti medici si degeaba.
Nu stiu cum as putea sa vb in privat sa-ti spun mai multe, ca administratorul sterge adresa mea de mail.
Sanatate si numai bine.
0
07-08-2011, ora 12:53
andamaz
Nu este medic/terapeut
andamaz
buna. sunt noua pe forum. am si eu o intrebare, am de luat tratament cu duphaston, pt reglarea ciclului, si as vrea sa stiu daca pot lua pastile de slabit impreuna cu duphaston-ul? va rog din suflet sa imi raspundeti. va multumesc.
0
08-08-2011, ora 20:18
Cristiana :)
Nu este medic/terapeut
Cristiana :)
mai..eu cred ca poti pentru ca si mie a vrut doctora sa-mi dea Reductil, dar aam zis sa vad cum o sa reactionez la duphaston... dar se pare ca va trebui pt ca ma ingras de la el in ciuda faptului ca tin regim :(
0
08-08-2011, ora 20:19
Cristiana :)
Nu este medic/terapeut
Cristiana :)
poate depinde si de gravitatea problemei...
0
11-08-2011, ora 00:10
Cristiana :)
Nu este medic/terapeut
Cristiana :)
hey Andamaz, ai luat pastilutele?
0
28-11-2011, ora 20:06
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
am si eu aceeasi problema..multe efecte yo-yo in viata mea...sindromul ov.polichiste si pofte enorme..chisturi nu mai am, ciclu este regulat dar ovarele tot au aspect micropolichistic si pe linga asta multe alte prob au aparut cu vezica urinara, cu inflamtie pelviana etc si nimic nu ma ajuta..hormonale nu am luat si sper sa nu iau ca si asa sint disperata ca ma ingras si nu pot slabi...eu am luat siofor si ma simteam super cu el dar peurma mi-a zis un uzist ca nu am nimic si n-am mai luat pastile, greseala mea pt ca iata dupa un an aproximativ ma simt aiurea din nou, des ma dor ovarele dar chisturi nu am..acum am gasit un medic nou care imi place insa oricum nu mi-a zis nimic de regim alimentar..
sa va zic ca am fost la ft multi medici ultimile 3 luni avind vrio 4 prob odata cu ovarele, vezica etc..si am luat de 3 ori tratament antibiotic si nimic nu m-a ajutat ( nu mai vreau sa bag pastile dar nici nu mai stiu ce sa fac. Macar bine ca ciclu e prezent lunar, cu intarziere ce e drept..
aveti vriun sfat ceva? poate ceva natural?
0
09-01-2012, ora 21:47
zapacitaa
Nu este medic/terapeut
zapacitaa
Branca Ursului o gasiti la plafar si va regleaza hormonal. nu are efecte sedundae. luati de 3 ori pe zi, si cautati sa fie capsule! multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.