regim pentru hipercolesteromie

27-01-2013
simona-simy
Nu este medic/terapeut
simona-simy
buna ziua! Sant noua si eu pe aici! Este vorba de mama mea in varsta de 53 de ani care a facut un acident vascular cerebral acum 3 luni. A urmat tratament, dar in zadar ameteste continuu si parca nu isi mai revine.Am schimbat medicul zilele astea si i-a prescris alt tratament dar are un regim foarte strict.(adica, fara carne, lapte, branza, cartofi, paine sau mamaliga). Acest regim se datoreaza faptului ca are colesterolul foarte mare 260, si trigliceridele sant de 700. As dori sa-mi spuneti ce alimente ar mai putea consuma, si daca este vreo sansa sa scada trigliceridele si colesterolul. SAU DACA SANT CEAIURI NATURISTE PENTRU SCADEREA ACESTORA? VA MULTUMESC ANTICIPAT!!!!!!!!!!!!!!!
4 comentarii
0
27-01-2013, ora 13:56
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
CUM sa nu ameteasca daca NU mananca????
are si diabet?

pt. trigliceride si colesterol exista tratament, dar nu infometare...
hmmmm.
0
27-01-2013, ora 23:07
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Sotului meu i-au fost recomandate/ interzise(pentru scaderea colesterolului) urmatoarele alimente:
- lapte si derivate- Permise: lapte smantanit, iaurt degresat, branza slaba de vaci
- carne si peste- Permise: carne slaba de vaca, gaina slaba fara piele, peste slab( gatite prin inabusire)
- oua - Permise: doar albus in diverse preparate(fiert, zdrente in supa, bezele), Interzis galbenusul sub orice forma
- paine - permisa cea integrala, veche de o zi, covrigi
- fainoase - Permise: gris, orez, fulgi de ovaz/ Interzise:porumb, paste fainoase cu ou, mei
- legume- Permise: spanac, loboda, laptuci, rosii, mazare verde, fasole verde, conopida, varza, cartofi, morcovi(fierte, ca pireuri/ inabusite/ salate) Interzise: leguminoase uscate, telina, gulie, ridichi, ciuperci, varza de Bruxelles
- fructe- permise toate, cu exceptia smochinelor, curmalelor, migdalelor, nucilor, alunelor, arahidelor
-dulciuri(permise cele preparate din albus - bezele, spume, mereng, tarte cu fructe, gelatine de fructe, orez cu lapte degresat, spuma de gris/ Interzise: toate preparatele cu ou, inghetata, creme cu unt, frisca, foietajele, prajituri cu fructe oleiaginoase, ciocolata, dulciuri concentrate
- grasimi- uleiuri bogate in acizi grasi polinesaturati sau sub forma cruda, in complertarea ratiei lipidice, la salate/ Interzise: unt, margarina, seu, slanina, untura, in general toate grasimile bogate in acizi grasi saturati


@maria123 unde scrie ca doamna nu mananca/ se infometeaza?
0
28-01-2013, ora 07:19
simona-simy
Nu este medic/terapeut
simona-simy
Buna dimineata!!!!Da e adevarat, nu are voie carne sub nici o forma, cartofi, paste fainoasenici un fel, branza, lapte e t c... doar salate adica de varza, rosii castraveti, peste, ciorbe de zarzavat.De aceea, am venit in atentia dumneavostra sa ma ajutati cu sfaturi. Vreau sa va mai spun ca a primit tratament naturist si nu stiu cat este de eficient, adica, sa isi faca efectul mai rapid mie teama sa nu faca din nou acident vascular cerebral.Am sa va spun tratamentul care il ia daca imi permiteti.SORTIS, SERMION, SILIMARINA, si am si un APROZOLAN.Medicul Neurolog este naturist. Ia prescris acest tratament deoarece a spus ca are trigliceridele foarte mari de 700 si colesterolul de 260 glicemia 98 dar in spital a gasit-o mai mare. Ia interzis orice este dulce si manarea ce am descris-o mai sus pe un an de zile. Astept sfaturile dumneavoastra.. VA MULTUMESC DIN SUFLET PENTRU ATENTIA ACORDATA!!!!!!!!
0
28-01-2013, ora 12:12
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
simona-simy, chiar nu te pot ajuta, sper s-o faca un medic. Sanatate mamei tale!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.