probleme la stomac de cateva luni, cand mananc dulce si mancare acrisoara

26-11-2012
maro
Nu este medic/terapeut
maro
buna.am si eu probleme la stomac de cateva luni, cand mananc dulce si mancare acrisoara ma doare stomacul si ma simt rau.si dupa ce ma satur cu mancare incepe sa ma usture tare pe gat si mi se inflamiaza ganglionii (sub maxilar).vreau sa precizez ca tin regim de mai multi ani, nu prajeli, nu fructe nu alcool.am luat nexium, controloc dar nu prea ma ajuta, am inceput sa iau reglacid si parca nu ma mai ustura asa tare pe gat.va rog sa-mi spuneti am ceva grav la stomac??ce investigatii trebuie sa fac?va multumesc anticipat sanatate multa
6 comentarii
0
26-11-2012, ora 18:54
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
parere:
- pt moment ar trebui sa NU mai mananci ceeace iti face rau.
cele bune,

propunere:
1. DE CE? tii regim?
2. fa o analiza din fecale pt
Helycobacter.si vezi.
0
26-11-2012, ora 20:03
miawiu
Nu este medic/terapeut
miawiu
Buna, in primul rand ar trebuii sa-ti faci testul de helicobacter pylori, apoi daca acesta iese negativ sa incerci sa iti faci o endoscopia digestiva superioara.
Dar pt moment incearca sa reduci :
-prajeli
-fast-food
-mezeluri
-cafea
-alcool
-tutun
si sa incerci sa mananci mai multe supe de legume, piureuri, pilafuri. iar in timpul unei crize incearca sa bei lapte, o sa te simti mai bine. eu am gastrita eroziva si am incercat pastilele mentionate de tine mai sus, si mi'au dat dependenta, incearca sa'ti formezi tu un regim alimentar sfatul meu este sa fie cat mai lipsit de carne, si sa ai 6 mese pe zi.
0
27-11-2012, ora 08:19
maro
Nu este medic/terapeut
maro
multumesc, cum am scris mai sus tin regim, problema e ca am slabit cam mult, de la atata regim
0
27-11-2012, ora 08:34
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
tocmai.
acest regim.
ti-a SI adus aceste simptome.
0
27-11-2012, ora 15:43
miawiu
Nu este medic/terapeut
miawiu
eu spre exemplu am boala de 4ani, si in fiecare zi consum
iaurt natural
lapte /lapte de soia
suc de morcov 300ml
banane
ceai gastric cu miere
2l apa
si in fiecare dimineata iau 2 linguri de miere pe stomacul gol si apoi un pahar cu apa
paine prajita si biscuiti simpli + mancare gatita care difera de la o zi la alta
si am foarte rar o criza de stomc, 1-2 pe an:)
0
28-11-2012, ora 15:30
maro
Nu este medic/terapeut
maro
am inteles ca argila vindeca problemele de stomac,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.