reflux esofagian, simptome mereu

08-04-2013
danielasdaniela
Nu este medic/terapeut
danielasdaniela
BUna ziua


am un reflux esofagian de anul trecut. simptomele nu au fost permanente dar in ultima perioada cam de 2 luni ma inebuneste acidul asta. am facut anul trecut endoscopie si era tip A. am luat nexiam, pantomed. A trecut pt o perioada si apoi iar a aparut, nu stiu ce sa mai fac si de la ce este ca tin un regim destul de ok. fac si acupunctura, degeaba.
nu beau acidulat, nu ciocolata, nu mai fumez de 8 luni, nu cafea, nu carne porc, vita, nu prajeli, nu fructe citrice, nu ceapa, nu usturoi, nu piperat, doar apa si ceai, acum am mai luat niste medicamente natursite si TOT DEGEABA.
de fel sunut o persoana nervoasa, ma gandesc ca asta o mentine mereu. Imediat dupa ce mananc de ce le mai multe ori apare arsura pe gat. Cateodata apare doar in gura. dIMINEATA AM O saliva de trebuie sa o scuip, inainte credeam ca era ca fumam, dar tot acolo e pana nu o scuip. IN ULTIMELE 2 saptamani a tot persistat acest acid indiferent de ce tratament fac. Imi e frica samai si mananc. Acum am baut un pahar de suc de morcovi cu mere si telina, aceasi reactie, acid pe gat. Simt ca inebunesc. de la ce poate fi. O fi vreo lipsa de vitamine sau ce???
1 comentarii
0
09-04-2013, ora 11:26
danielasdaniela
Nu este medic/terapeut
danielasdaniela
Nu are nimeni nici un sfat sau idee? sau cine a mai trecut prin asa ceva?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Refluxul gastric în timpul somnului - cauze, tratament și recomandări
  • Tratament pentru reflux gastroesofagian - medicamente și remedii
  • Arsurile gastrice - cauze, tratament, dietă, remedii și sfaturi
  •