ref:Adenopatie cervicla dreapta

27-02-2011
somera
Nu este medic/terapeut
somera
Fetei mele care are 21 de ani, i-a aparut un ganglion dureros pe gat dreapta, intr-o dimineata, acum cca 3 sapt.Am fost la medic si i-a prescris fromilid, nurofen si omez..Avand probl. cu bila nu a putut sa ia antibiotic decat 3 zile(1 la 12 ore).A intrerupt antibioticul dupa ce am vb. cu medicul de familie si a continuat cu nurofen si omez 7 zile cum trebuia initial.Nu s-a micsorat ganglionul ba chiar parca s-a marit, intarit si au mai aparut altii tot durerosi.Nu a fost racita inainte si nici probleme stomatologice.Am revenit la control si s-a decis in 3 zile operatie cu biobsie fara sa asteptam rez. analizelor.Cand am fost la analize la infectioase a spus sa mai asteptam cu operatia si ne-a trimis la Parhon poate este tiroida de vina.A gasit un nodul la tiroida care nu are legatura cu adenopatia.Analizele sunt bune.Am fost la ginecologie, e bine.(doar o probl. inflamatorie la col dar nu are legatura cu ganglionii).Nu stim ce poate fi.medicii orl-isti spun ca poate fi orice, trebuie scos si analizat.Pentru ca o doare, face febra, frisoane a reluat antibioticul si o doare mai putin..Fata mea e speriata de operatie.Ce se poate face?ce se poate intampla daca nu se opereaza?
1 comentarii
0
27-02-2011, ora 23:16
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,
antibioticele trebuie luate si,
din proprie experienta va scriu..le va suporta DACA, inainte de-a lua, mananca bine, apoi sa ia cele 3...prescrise de medic, si..ceea ce e f.important, dupa ce le-a luat sa bea multa, multa apa sau ceai..lapte (lichide)...si sa stea intinsa IN PAT 2-3-4 ORE..ASA VA SUPORTA TRATAMENTUL CARE, TREBUIE LUAT.
...sI DVS. SCRIE-TI CA, DUPA CE A RELUAT TRATAMENTUL, o doare mai putin.
Asta e tot secretul..sa stea intinsa si, poate lua cate un colebil daca, bila ii este lenesa..sau cate o bomboana mentolata care, ii determina sa-i treaca reactia bilei.
- nu-i cumva oreion?
- cu analizele : TSH, FT3 si FT4 revino la un medic endocrinolog:..s-ar putea sa fie problema tiroidei?!?
Sa auzim de bine!
Va doresc multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.