reductil cel mai bun medicament impotriva obezitatii

30-04-2011
emaemy
Nu este medic/terapeut
emaemy
Va rog din suflet daca imi puteti spune si mie un medicament inlocuitor la reductil care sa contina aceleasi substante k reductilul nu-l mai gasesc in farmacii fiind retras d p piata si am nevoie urgenta de el pentru a slabi.Va multumesc anticipat pentru raspunsul dvs.
15 comentarii
0
30-04-2011, ora 15:10
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Orice seamana cu Reductil-ul este foarte periculos, de aia nici nu se mai gaseste, a lua asa ceva nu este o solutie, efectul tine doar cat iei, nu iti mai e foame, insa apoi cand nu mai iei, iar mananci.
In plus are efecte foarte nocive, Adrenalina este sus, esti agitata, urca tensiunea, pulsul, risti sa faci accident vascular, infarct si asa mai departe.
Iti suna bine ? Mie nu.
De ce nu pui problema de ce e nevoie de asa medicamente ? Ce anume te-a adus in situatia sa iei ?
De ce ai mancat necontrolat ? De unde vine tendinta de a manca ? Iti e foame pur si simplu, sau este pe fond psihic adica esti agitata, deprimata, iar asta te impinge sa mananci ?
E mai sanatoasa abordarea asta cred eu, mai ales ca si eu am fost cam grasutz, insa am reusit sa ajung la greutatea ideala si sa o mentin asa ani de zile fara nici un medicament din asta, fara sa fac nici o operatie de micsorare de stomac sau alte metode contra naturii.
Fara sa rezolvi cauzele, nu sunt sanse de vindecare doar blocand efectul.
0
30-04-2011, ora 16:19
emaemy
Nu este medic/terapeut
emaemy
Reductilul mi-a fost recomandat de medicul endocrinolog de la parhon acum un an si ceva l-am luat timp de 3 luni si am fost foarte multumita de el neavand nici un fel de simptom negativ iar acum knd m-am hotarat sa reiau cura nu l-am mai gasit in farmacii. Eu stiu ce zici tu k este mult mai indicat sa obtii o greutate optima doar prin regim alimentar dar sunt cazuri in care nu merge doar asa.Iti multumesc din suflet pentru incurajari si sper pana la urma cu sau fara reductil sa pot ajunge la greutatea mult dorita.
0
01-05-2011, ora 16:33
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Daca ai probleme endocrinologice este altceva, nu ai specificat.
In cazul ala te ingrasi din nimic, insa nici sa blochezi foamea nu e o solutie, 3 luni nu ai avut probleme, dar daca e sa-l iei mereu cum e ?! Tu ai citit "pretul" inhibarii foamei cu medicamente de acel gen ?! Nu prea e gratis sa stii.
Tu de ce crezi ca nu se mai gaseste ? De bun ce era ? E interzis si in Uniunea Europeana tot de "bun" ce este.
Face rau in timp, nu in 2-3 luni, insa asta se ia a la long, cum nu-l mai iei, cum mananci iar.
Iar pe medici ii doare undeva ce pateste pacientul in timp.
Ce diagnostic ti-a pus endrocrinologul ? Ceva cu Hipotiroisim sau Hiperinsulinism ?
Ai cumva sindromul ovarelor polichistice (PCOS) ?
Nu a incercat sa trateze cauza ?
0
02-05-2011, ora 18:13
emaemy
Nu este medic/terapeut
emaemy
Da intradevar am sindromul ovarelor micropolichistice si am urmat si tratament pentru asa ceva cu anticonceptionale Yasmin iar acum o luna am fost la control pentru k eu si sotul meu vrem sa facem un bebe si sunt mai bine dar mi-a dat tratament cu ciprobay si flamexim dar eu nu as vrea sa pun viata copilului in pericol si as vrea sa slabesc si pe urma sa incerc sa raman insarcinata.Eu oricum nu as fi vrut sa tin regim doar 2 sau 3 luni si ma gandeam k redictilul ma poate ajuta desi acum dupa ce am conversat sa sti k m-ai pus pe ganduri mai ales k vreau sa fac un pas atat de important mai bine decat dieta si pe cat se poate miscare macar in casa k nu prea am timp.Iti multumesc din suflet pentru sfaturi chiar mi-au fost de folos in alegerea mea.
0
02-05-2011, ora 23:54
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Ma bucur ca ti-a folosit ce ti-am spus, banuiam ce problema ai :).
Tu stii ce inseamna ce ai tu ? Adica ti s-a spus de ce te ingrasi din orice ?
Sau mai bine spus, tu stii de ce te ingrasi aiurea ?
Daca nu stii, iti spun eu:
De fapt sindromul ovarelor polichistice este un efect al problemei de baza si anume Hiperinsulinismul, Pancreasul tau da foarte multa Insulina, iar Insulina in exces sau prea multa la femei declanseaza sindromul.
Ca sa nu mai spun ca cine are asa ceva, este dificil sa faca un copil, Insulina face ca Ovarele sa produca mai mult testosteron si da peste cap functii-le pe acolo.
Plus ca Insulina este dusmanul slabirii, de aia te ingrasi asa, fara secretie de Insulina nu exista depunere de grasime sa stii, Insulina depune, de aia se spune sa nu combini dulce cu gras, dulcele provoaca Pancreasul sa dea Insulina ca sa coboare Glicemia, si POC, cu ocazia asta iti depune si grasimea din mancare.
De aia la un om normal care are Insulina pe minim nefiind provocata de dulce, daca mananca doar gras chiar slabeste, deci de ex branza cu salam, oua cu cascaval.
Iar Pancreasul da Insulina cam aiurea in general cand ai Rezistenta la Insulina si nu capteaza celulele ca lumea Glucoza din dulce-le ce-l mananci (si cartof, orez, paine, spaghete, deci nu dulciuri numai).
Si totodata ai sau poti avea si probleme cu Glicemia, undeva in familie ai asa ceva, mostenesti de la tatal, nu cumva tatal tau e tot gras si are si DIabet pe deasupra ?!
Asa ca orice mananci depui, din pacate nu exista leac ptr Hiperinsulinism, va trebui mereu sa mananci putin si sa faci miscare multa ca sa te mentii cat de cat.
Iar niste semne ca ai avea Hiperinsulinism si anume te saturi repede cu putina mancare, daca mananci gras, ti se apleaca repede, asa-i ?
Ar fi bine daca ai reusi sa faci copil, si sa nu fie baiat.ca poti sa-i dai aceasta problema naspa.
0
03-05-2011, ora 00:28
emaemy
Nu este medic/terapeut
emaemy
Da stiam k asta e motivul pentru care corpul meu asimileaza orice pentru k inca d mica am incercat sa ma mentin cat de cat dar intotdeauna am fost mai plinuta bine nu exagerat dar mai ales d ceva timp incoace slabesc foarte greu fara medicatie si crede-ma k am incercat atatea diete de m-am saturat dar niciodata nu am reusit sa scad sub 70 de kg.Din pacate si eu m-am informat pe net despre aceasta boala si stiu k este destul de grava dar medicul meu mi-a dat sperante k as putea face un copil chisturile nefiind mari si am facut chiar si cateva teste de ovulatie care mi-au iesit pozitive.Tu ce crezi mi-a dat doar false sperante?Mi-a spus k sun o gramada de femei care au problema asta si au reusit sa faca un copil si chiar f. sanatos.Ce ma sfatuiesti sa consult si un alt medic?Crede-ma k sunt foarte dezorientata si sunt momente knd imi pierd orice speranta si poate acum intelegi de ce eram atat de disperata sa slabesc, dar sincer nu stiu cum o sa fac.Atata dreptate ai si in legatura cu tatal meu este bolnav intradevar de diabet pe sistem nervos cel de tip2 si probabil il mostenesc dar oricum o sa fac tot ce-mi sta in putinta pentru a avea un copil pt. k ni-l dorim f. mult si vezi cum este viata asta unii isi doresc un copil si nu pot sa-i aibe si altii care pot avea ii abandoneaza sau chiar mai rau k sunt atatea cazuri mediatizate.
0
03-05-2011, ora 13:31
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Medicul nu ti-a dat false sperante, se spunea la mod general ca sunt probleme cu fertilitatea, insa asta nu inseamna ca la toti trebuie sa se intample asa, mai ales ca spui cum ca, chisturile nu sunt mari.
In plus bazandu-te pe asta, poti fi optimista, sa nu uiti ca si o atitudine negativa bine nu-ti face psihic.
Tatal tau are Diabet tot din cauza problemei cu Insulina chiar daca aparent pare ca e pe sistem nervos, uite mama mea are 64 ani, este normoponderala, nu a facut niciodata exces la masa nici la dulciuri nici la mancare (chiar dulciuri nu mananca ca nu-i plac), dar la 57 ani a facut Prediabet, parintii ei nu au avut asa ceva, deci se intampla oricum la o adica.
Si la tine invers, poate avea tatal, insa tu sa nu mostenesti, ai mostenit doar Hiperinsulinismul, sunt f multi oameni supraponderali fara DIabet.
Riscul ca un copil supraponderal al unui parinte DIabetic este de 50 % ca sa mosteneasca boala.
Iar riscul la un copil normoponderal de la acelas parinte e de 25 %.
Tu degeaba ai incercat n diete, ca nu acolo e problema ! O sa incerci alte 100 si tot ai sa constati ca nu e in ordine, de fapt nu o sa fie niciodata in ordine din pacate.
Problema este mecanismul glucidic care nu merge bine, sigur ca nu are ce sa-ti faca, dar spun doar ce si cum.
Doar sa ai grija cumva, ca cu cat iei in greutate mai mult, cu atat te vei ingrasa si mai repede, vei da jos mai greu, risti sa faci Diabet sau Prediabet.
Normal ca pui repede si dai jos greu, Insulina nu doar ca depune lipidele (grasime) pe tine, insa blocheaza slabirea, sau o infraneaza pe cat se poate, cu cat secretia de Insulina e mai mare, cu atat slabesti mai greu si pui mai repede, asta este semnul.
La sarcina s-ar putea sa iei in calcul ca ai sa ai un copil supraponderal la nastere, deci peste 4, 5 Kg, ceea ce inseamna ca o sa fie din start cu probleme, am spus s-ar putea.
In general femeile se ingrasa pe timpul sarcinii pentru ca se simuleaza problema pe care o ai tu :).
Placenta ce hraneste fatul face la multe femei sa faca rezistenta la Insulina, asa ca pentru acelas control Glicemic, Pancreasul baga de 3 ori mai multa Insulina (ca na, el trebuie sa coboare Glicemia, da Insulina, nu poate pentru ca ea nu e captata bine de celule ce au rezistenta la ea, si el apoi forteaza sa compenseze, adica exact ce se intampla la tine mereu).
Ca rezultat apare ingrasarea desi mananca la fel, la unele apare si Diabetul gestational, iar daca ai Diabet in timpul sarcinii, fatul poate fi afectat. Apare Diabetul pentru ca desi baga multe Insulina, la un moment dat nu mai poate nici asa sa tina Glicemia in limite. E singurul DIabet ce se vindeca dupa sarcina.
Prea multa Glucoza in sange, fatul cum dupa 6 luni are si el Pancreas, observa si incearca sa coboare Glicemia, da multa Insulina, excesul de Glucoza se transforma in grasime si de aia iese supraponderal.
Dar sigur sunt femei care nu au nimic.
Tu trebuie sa iei o decizie tinand cont de toti factorii posibili, factori de care nu stiu daca medicul te-a facut constienta, ca pana la urma conteaza si ce va spune copilul ala dupa aia...uite mie nu mi-ar conveni sa ies supraponderal si condamnat pe viata la diete si sport mult + risc de Diabet doar ca m-a dorit mama.
Analizezi toti factorii posibili, te consulti cu sotul si vezi ce decizi.
0
04-05-2011, ora 14:23
emaemy
Nu este medic/terapeut
emaemy
Mi-a fost de mare folos conversatia cu tine si mai ales k mi-ai dat o gramada de sfaturi de care aveam nevoie si pe care medicul in care aveam atata incredere nu a binevoit sa mi le ofere desi erau foarte necesare.Asa este decizia este foarte importanta si de aceea am discutat si cu sotul meu si cred k o sa mergem sa-mi fac si la o alta clinica analize si sa consult un alt medic pentru ca desi ne dorim un copil daca totul nu ar fi in regula si el nu ar fi sanatos nu as avea nici un drept sa-l fac si pe urma sa se chinuie toata viata.Iti doresc tot binele din lume si iti multumesc inca o data pentru sfaturile bune pe care mi le-ai dat si care cu siguranta imi vor fi de folos.
0
04-05-2011, ora 19:01
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Cu placere, sper sa iasa totul cum trebuie.
0
04-05-2011, ora 22:23
emaemy
Nu este medic/terapeut
emaemy
Si eu sper acelasi lucru, oricum daca se intamla ceva intre timp o sa te anunt.Sa auzim numai de bine.
0
08-05-2011, ora 21:26
andreea.mirela
Nu este medic/terapeut
andreea.mirela
reductilul a fost scos de pe piata pt ca este f periculos, medicul meu tot in parhon lucreaza(am descoperit acum o luna k am hipotiroidie cronica) si mi-a spus ca faci depresie din cauza lui, unii pacienti se aruncau de la etaj din cauza reductilului... in schimb mi-a spus ca sunt niste sprayuri f bune pt slabit, se dau sub limba, am uitat denumirea dar ma interesez si va anunt. eu sunt supraponderala si peste o luna jum cand ma duc iar la control o sa imi dea ceva pt slabit...:(((
0
08-05-2011, ora 23:25
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Da, asa spueam si eu ca este f pericolos Reductil si produse similare.
Daca ai Hipotiroidie, aia e cauza, de aia esti supraponderala, cum crezi ce te vor ajuta acele spray-uri ?!
Cine te-a mai pacalit si pe tine ? Si chiar daca o fi, precis si ala se bazeaza pe taierea poftei de mancare, taiere care se face tot fortand secretia de Adrenalina si agitandu-te.
Tu ia sa vezi, insa atat timp cat Tiroida nu functioneaza cum trebuie ai metabolism lent si pui orice pe tine.
Nu a incercat medicul sa compenseze cu Eutirox ceva ?
Sa incerce sa umble la cauza macar, daca reuseste sa compenseze si nu iti e rau de la el, s-ar putea sa poti manca normal si sa slabesti incet incet.
Banuiesc ca hormonul FT4 nu secretat in cantitati suficiente de Tiroida, TSH e in regula ?

Asa si la Hipertiroidie, doar ca acolo se mai rezolva, am avut eu o cunostinta care era ffff slaba de i se vedeau oasele, se dusese la medici cum ca e la al doilea divort pentru ca barbatii observa ca nu mai pune deloc pe ea si arata naspa, aia au intrebat-o daca mananca bine, ea a spus ca manaaanca fff bine si mult si nici nu face miscare, apoi eu nu au spus decat ca "aveti arderile prea intense si aia e, nu aveti ce face".
Problema e ca daca noi ardem sa zic un 2000-2200 Kcalorii/zi, ea ardea cam 3500-3700.
Manca bine.dar nu depasea 3400-3600 Kcal/zi calculat de mine, manca cartofi, paine, mancare gatita, ceva carne dar nu multa.
Si am pus-o sa manance ce-i placea de fapt si anume Paine cu ciocolata, Snickers, intr-o luna sa vezi cum a luat 5 Kg :)))))))))))))))))))))))). Nu manca ca nu si-a dat seama, isi umfla burta cu cartofi.
Pai acuma eu i-am dat sa bage 5000 Kcal/zi. S-a vazut ! A ramas masca si ea si famiia.
Arde, dar nu la infinit.
0
01-03-2012, ora 05:01
theacegirl
Nu este medic/terapeut
theacegirl
Experienta mea cu reductilul:


Buna seara!Reductilul este un medicament extraordinar pentru mine.Am slabit cu el foarte mult si usor!Nu a avut efecte secundare.

Blocandu-mi foamea, mi-a eliberat mintea de nevoia sau de placerea de a manca.Astfel am avut mult mai multa energie si m-am concentrat cu pasiune asupra lecturii, calatoriilor.

Acest medicament a fost scos pentru ca functiona.Pentru mine, o persoana sanatoasa si normoponderala(nu obeza sau grasuta inainte de a lua reductil) a functionat.Poate ca a functionat pentru ca nu eram grasa.Se stie ca persoanele supraponderale au probleme.Poate ca reductilul nu se impaca cu acele probleme.

Ipocrizia celor care au retras acest medicament este monstruoasa.L-au lasat pe piata ani intregi, nu stiau ca e daunator?Adevarul e ca nu e daunator.Nu este pentru mine.A murit o persoana din cu totul alte cauze, nu din pricina reductilului, iar acest medicament a luat vina.


Dupa ce au retras reductilul, am luat regenon.Regenonul nu-mi place.Aveam gura uscata, imi era frig, nu ma puteam concentra, eram deprimata...poate nu din cauza medicamentului.poate din cauza starii mele emotionale, dar tot nu am incredere in regenon.


Este minunat sa fii slab, sa te simti slab! Ai incredere in tine, te simti puternic, perfect.Simti ca ai controlul.Infrunti lumea altfel, iubesti lumea altfel, te iubesti pe tine altfel, te respecti, esti invingatoare. As da aproape orice pentru reductil.Acest medicament mi-a fost prieten, sprijin.

Nu poti face fara reductil ceea ce poti realiza cu el.E imposibil psihic.Principalul impediment in calea slabitului este starea de nervozitate, setea, stomacul gol si dureros care te impiedica sa te concentrezi, sa citesti, sa te bucuri.Reductilul, blocand foamea, iti permitea sa faci aceste lucruri, iar procesul slabirii era usor, placut.

Vreau reductilul inapoi! As vrea sa ne unim, sa-l cerem inapoi.Nu au dreptul sa ni-l ia!!!

Cu drag,

Ama
0
04-06-2012, ora 12:11
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Bai frate a pus si fata o intrebare.Daca nu stiti nu raspundeti.La fel si mie mi-ati tinut morala pe un topic unde am scris clar ca nu ma intereseaza pareri sa ma faca sa ma razgandesc.Stay on topic pls!!!Inlocuitor reductil careva???
0
20-06-2013, ora 15:07
mistique1987
Nu este medic/terapeut
mistique1987
Buna ziua,
Am si eu o problema cu greutatea, acum 3 ani am nascut prin cezariana un copil in perioada sarcinii am luat foarte mult in greutate 30 kilograme si am acumulat mult lichid eram foarte umflata nici inainte de sarcina nu eram foarte slaba dar avand grija ce mananc reuseam sa ma mentin la o greutate cat de cat multumitoare, de trei ani de cand am nascut copilul tin tot felul de diete, chiar infometare drastica nu mananc paine niciodata nici dulciuri si mananc foarte putin, am mari problem si cu menstra, ba e 14 zile ba nu e de loc, ba e din abundenta si cu chiaguri ba e doar o secretie maronie si atat, am in familie probleme cu tiroida si am am facut si eu un control si analize si am o dereglare hormonala pe care am tratato cu orgametril si apoi cu alte anticonceptionale dar fara nici un rezultat ce sa fac?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Studiu: cea mai bună opțiune privind chirurgia obezității
  • Rețelele sociale ar putea ajuta în procesul de slăbire
  • Obezitatea asociată cu sărăcia este mai prevalentă la femei
  • Care sunt cele mai indicate exerciții pentru adolescenții obezi?
  • Obezitatea în sarcină
  • Dispozitivul „Full Sense”, o alternativă la intervenţiile chirurgicale pentru obezitate
  • 10 activități simple care te ajută să arzi 150 de calorii
  •